قافلان سسی - اخبار میانه - میانه

مشکلی فنی در راستای توسعه شبکه است

واکنش وزارت ارتباطات به اختلال شدید اینترنت

واکنش وزارت ارتباطات به اختلال شدید اینترنت
شناسهٔ خبر: 109389 -
اخبار سراسری
شرکت ارتباطات زیرساخت در پی اختلال شدید اینترنت که از ساعاتی پیش به وقوع پیوسته، در بیانیه‌ای یک خطی اعلام کرد این اتفاق ناشی از مشکلات فنی در راستای توسعه شبکه است.

به گزارش تابناک؛ بررسی‌های دیجیاتو حاکی از آن است که از ساعت ۱۴:۳۸ امروز، اختلال‌های شدیدی در اینترنت کشور مشاهده می‌شود. در پی این اختلال، حتی دسترسی به برخی پیام‌رسان‌های ایرانی و وب‌سایت‌های داخلی برای بخشی از کاربران امکان‌پذیر نیست و یا به سختی ممکن است.

در پی این اتفاق، شرکت ارتباطات زیرساخت با انتشار اطلاعیه‌ای، توضیح کوتاهی را درباره اختلال ایجاد‌شده ارائه کرد:

«به‌دلیل بروز مشکلات فنی در راستای توسعه شبکه، شاهد افت موقت کیفیت سرویس IXP خواهیم بود. از شکیبایی شما تا رفع مشکل سپاسگزاریم.»

هیچ توضیح بیشتری درباره علت این اختلال یا زمان رفع کامل آن از سوی شرکت ارتباطات زیرساخت و وزارت ارتباطات ارائه نشده و البته به‌نظر می‌رسد این اختلال درحال برطرف‌شدن است.

اختلال‌های مشابهی نیز دیشب از ساعت ۱۷ تا ۱۹ وجود داشت که در‌این‌باره نیز هیچ شفاف‌سازی صورت نگرفته است.

اختلال‌های شدید اینترنت طی یک سال اخیر بارها تکرار شده؛ آتش‌سوزی در مرکز توزیع اینترنت میان شرکت‌های مختلف، قطع برق شرکت ارتباطات زیرساخت و آتش‌سوزی در حوضچه فیبر نوری مخابرات از‌جمله عواملی بودند که از سوی مسئولان وزارت ارتباطات به‌عنوان عاملان قطعی یا اختلال اینترنت معرفی شده‌اند.

اواخر آذرماه ۱۴۰۱ نیز وزیر ارتباطات در واکنش به گلایه‌ها از کُندی اینترنت، اعلام کرد اختلال‌های جزئی در شبکه وجود داشت که منجر به کاهش سرعت اینترنت شده بود.

او پیش‌تر بابت اختلال‌های رخ‌داده از مردم عذرخواهی کرده و شرکت ارتباطات زیرساخت را مأمور ساخته بود تا با درنظر‌گرفتن تمهیدات لازم از بروز چنین اختلال‌هایی جلوگیری کنند، اما با وجود گذشت ۵ ماه از این دستور زارع‌پور، همچنان شاهد اختلال‌های ناکهانی در اینترنت هستیم؛ اختلال‌هایی که همراه‌شدن آن با فیلترینگ، نارضایتی‌ کاربران را بیش از پیش کرده است.

دیدگاه ها
گزارشات تصویری

تبلیغات