چند راه موثر برای تقویت دستگاه تنفسی در روزهای آلوده

شناسهٔ خبر: 109353 -
اخبار سراسری
در روز‌های آلوده نیاز است بیشتر از هر زمان دیگر مراقب سلامتی خود باشیم. در ادامه به چند راه موثر برای تقویت دستگاه تنفسی اشاره می‌شود.
چند راه موثر برای تقویت دستگاه تنفسی در روزهای آلوده
به گزارش «تابناک»، ریه‌ها به بدن اکسیژن می‌رسانند و ضایعات دی‌اکسیدکربن را بیرون می‌کنند. بنابراین عجیب نیست که هنگام بروز مشکلات مزمن ریه، سلامت کلی بدن تحت تأثیر قرار می‌گیرد.
کارهای ساده‌ای وجود دارد که سلامت ریه و عملکرد آن را بهبود بخشد.

۱. سیگار نکشید

استعمال دخانیات به ریه‌ها آسیب می‌رساند و انواع مشکلات ریه از سرطان ریه تا بیماری‌های تنفسی را موجب می‌شود. در این حالت شما در مقابل بیماری‌های تنفسی آسیب‌پذیرتر می‌شوید.

۲. تمرینات تنفسی انجام دهید

یک نفس عمیق بکشید. این کار بسیار ساده یکی از تمرین‌هایی است که به سلامت ریه‌های شما کمک می‌کند. با قوس پشتی بایستید و نفس بکشید، ۱۰ ثانیه نفس خود را حبس کنید و مجددا بازدم داشته باشید.

۳. به اندازه کافی ویتامین D مصرف کنید

سطح بالای ویتامین D با سلامت و عملکرد بهتر ریه همراه است. در تابستان بسته به اینکه در چه جایی زندگی می‌کنید، می‌توانید بیشتر ویتامین D دریافت کنید. اکنون که به سمت ماه‌های تابستان پیش می‌رویم بحران‌های کمبود ویتامین دی کمتر خواهد شد. ویتامین D را می‌توان در غذاهایی مانند ماهی‌های روغنی، زرده تخم مرغ و گوشت قرمز یافت.

۴. آواز بخوانید

اگر شما از آواز خواندن زیر دوش حمام لذت می‌برید، شانس بیشتری دارید که ریه سالمی داشته باشید. آواز خواندن به ظرفیت ریه شما کمک می‌کند. براساس تحقیقات بنیاد لون انگلیس این کار برای بیماری‌های تنفسی بسیار مفید است. کنترل تنفس آن‌ها از طریق آواز خواندن به مدیریت شرایطشان کمک می‌کند. یک مطالعه از ۲۰ دانش‌آموز نشان داد که میانگین ظرفیت ریه خوانندگان گروه کر بالاتر از بقیه دانش‌آموزان است.

۵. فعالیت جسمانی و ورزشی داشته باشید

فعال بودن و ورزش کردن یکی از راه‌هایی است که مردم می‌توانند با آن ظرفیت ریه خود را افزایش دهند و سیستم تنفسی قوی‌تری داشته باشند. ریه‌های شما اکسیژن وارد بدن می‌کند و دی‌اکسید کربن را خارج می‌کند. وقتی ورزش می‌کنید ریه‌های شما به مرور زمان قوی‌تر و کارآمدتر می‌شود.

۶. کیفیت هوای خانه خود را بهتر کنید

اگر در شهرها زندگی می‌کنید آلودگی هوا اجتناب‌ناپذیر است. توجه داشته باشید حتی آلودگی هوا در کوتاه‌مدت می‌تواند روی ریه‌های شما اثر منفی بگذارد. نگهداری از گیاهان خانگی بسته به نوعی که دارند، می‌توانند به سلامت ریه شما کمک کنند. حتما در روزهایی که هوا سالم است، پنجره‌ها را باز کنید.

۷. دنده‌های خود را بکشید

این کار اجازه می‌دهد که ریه‌های شما تا جای ممکن هوا بخورد. با دستان روی باسن خود در حالت ایستاده و قائم قرار بگیرید و هوا را به آرامی استنشاق کنید تا ریه‌های شما پر شود. نفس خود را بیست ثانیه نگه دارید و به آرامی بازدم کنید. استراحت کنید و این کار را سه بار انجام دهید.

توجه داشته باشید: تمرینات ریه در بهبود سلامت شما موثر است اما اگر به بیماری مزمن ریه مبتلا هستید، حتما قبل از شروع ورزش با پزشک خود مشورت کنید.

دیدگاه ها
پربیننده‌ترین اخبار روز

گزارشات تصویری

تبلیغات