نگرانی گوترش از اقدامات اسرائیل علیه مقامات فلسطینی

شناسهٔ خبر: 109300 -
اخبار سراسری
معاون سخنگوی سازمان ملل اعلام کرد که آنتونیو گوترش دبیر کل این نهاد بین المللی از اقدامات اخیر رژیم صهیونیستی علیه مقامات فلسطین نگران است.

به گزارش «تابناک» به نقل از ایرنا، استفانی ترمبلی معاون سخنگوی سازمان ملل روز دوشنبه به وقت محلی افزود: دبیرکل سازمان ملل از اقدامات اخیر اسرائیل علیه مقامات فلسطینی عمیقا نگران است.

وی تصریح کرد: دبیر کل سازمان ملل بار دیگر از طرف‌ها می‌خواهد از اقدامات یکجانبه‌ای که اعتماد و مسیر از سرگیری روند سیاسی را تضعیف می‌کند، خودداری کنند.

معاون سخنگوی سازمان ملل ادامه داد: گوترش می گوید که نباید نسبت به مقامات فلسطینی در رابطه با دیوان بین المللی دادگستری اقدام تلافی جویانه انجام داد.

مجمع عمومی سازمان با اکثریت آرا درخواست فلسطین برای صدور استفساریه حقوقی از سوی دیوان دادگستری بین المللی درخصوص ماهیت اشغالگری اسرائیل را تصویب کرد.

به این قطعنامه که ضمانت اجرایی ندارد، ۸۷ کشور رای موافق، ۲۶ کشور رای مخالف و ۵۳ کشور رای ممتنع دادند اما کابینه رژیم صهیونیستی در واکنش به این مصوبه، تحریم علیه مسئولان تشکیلات خودگران فلسطین تصویب کرد که از دادگاه بین المللی لاهه خواسته اند که تعریفی درباره ماهیت اشغالگران ارائه دهد.

کابینه افراطی بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی اقداماتی را برای «مجازات فلسطینی‌ها» تصویب کرد که نوعی «انتقام» تفسیر می‌شود؛ چراکه آنها بالاترین نهاد قضایی سازمان ملل را تحت فشار قرار دادند تا نظر خود را درباره اشغالگری اسرائیل اعلام کند.

اگرچه احکام دیوان بین‌المللی دادگستری الزام‌آور نیست اما می‌تواند بر افکار جهانی تاثیرگذار باشد. این رفتار اسرائیل نشان‌دهنده رویه سختی است که دولت جدید این کشور تنها چند روز بعد از آغاز به کار، در قبال فلسطینی‌ها اتخاذ کرده است. رفتار «انتقامی» اسرائیل در حالی است که خشونت‌ها در کرانه باختری افزایش پیدا کرده و از مذاکرات صلح نیز تنها خاطره‌ای باقی مانده است.

دیدگاه ها
پربیننده‌ترین اخبار روز

گزارشات تصویری

تبلیغات