یونسکو:

افزایش ۵۰ درصدی قتل خبرنگاران در سال ۲۰۲۲

شناسهٔ خبر: 109294 -
اخبار سراسری
سازمان یونسکو، امروز(دوشنبه) اعلام کرد:«جنایت قتل خبرنگاران و کادر رسانه در سال ۲۰۲۲ حدود ۵۰ درصد افزایش داشته است، به طوریکه هر ۴ روز یک خبرنگار کشته شده است.»

 

به گزارش تابناک،شفقنا به نقل از الشرق الأوسط نوشت:، «اودری آزوله»، مدیر کل یونسکو گفت:« افزایش قابل توجه تعداد خبرنگاران کشته شده در سال 2022 نگران کننده است و مقامات باید تلاش خود را جهت تعیین حدو مرزی برای این جنایتها و محکومیت مرتکبان آن دوچندان کنند.

بنابر گزارش یونسکو، از 86 خبرنگاری که در سال گذشته به قتل رسیده اند، 19 نفر در مکزیک، ده نفر در اوکراین و نه نفر در هائیتی ، یعنی سه کشوری که بیشترین تعداد کشته شدگان در این حرفه را ثبت کرده است، به قتل رسیده اند.

براساس این گزارش، نیمی از این تعداد هنگامی مورد هدف قرار گرفته اند که در حین انجام مأموریت نبوده اند و این بیانگر این حقیقت است که آنها موضوعات حساس را بررسی کرده و هیچ مکان امنی برای خبرنگاران حتی در اوقات فراغت وجود ندارد.

آزوله افزود:« روزنامه نگاران علاوه بر قتل ممکن است با اشکال متعدد خشونت از جمله آدم ربایی، بازداشت خودسرانه، آزار و اذیت و خشونت دیجیتالی به خصوص علیه زنان مواجه شوند.

دیدگاه ها
پربیننده‌ترین اخبار روز

گزارشات تصویری

تبلیغات