انگلیس آپاچی‌های ۴۰ ساله به اوکراین می‌دهد

شناسهٔ خبر: 109192 -
اخبار سراسری
رسانه‌های روسی می‌گویند بالگردهای آپاچی که دولت انگلیس قرار است در اختیار ارتش اوکراین قرار دهد، بیش از ۴۰ سال از تولید و کارکرد آنها می‌گذرد.

 

به گزارش تابناک به نقل از مهر، بالگردهای آپاچی ای‌اچ -۶۴ که انگلیس قرار است به ارتش اوکراین تحویل دهد، بیش از ۴۰ سال از تولید آنها می‌گذرد.

بنا بر گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، آن‌گونه که وب‌سایت «کارخانه نظامی آمریکا» نوشته این بالگردها در سال ۱۹۷۵ نخستین پرواز خود را انجام دادند؛ یعنی از سال ۱۹۸۶ به صورت رسمی عملیاتی شده‌اند.

ساعاتی پیش خبرگزاری «تاس» اعلام کرد یک نشریه انگلیسی به نقل از منابع وزارت دفاع این کشور مدعی شد که لندن به عنوان بخشی از بسته کمک نظامی به اوکراین، چهار فروند بالگرد تهاجمی «آپاچی» برای کی‌یف ارسال می‌کند. به نوشته این نشریه انگلیسی، تحویل این بالگردها به اوکراین در ادامه ارسال تانک‌های «چلنجر ۲» از لندن به کی‌یف، صورت خواهد گرفت.

همچنین این نشریه به نقل از منابع وزارت دفاع انگلیس نوشت که لندن امیدوار است که سایر اعضای ناتو هم «این روند را در پیش بگیرند.» بر اساس گزارش این نشریه انگلیسی، بالگردهای آپاچی به موشک‌های ضدتانک «هِلفایر» مجهز بوده و در میدان نبرد اهمیت تاکتیکی چشمگیری داشته و نقش قابل‌توجهی ایفا می‌کنند.

دولت انگلیس دیروز (شنبه) اعلام کرد که طی هفته‌های آتی، ۱۴ فروند تانک چلنجر۲ به اوکراین ارسال خواهد کرد. اوکراین با ابراز نگرانی و هراس از حمله قابل‌پیش‌بینی روسیه در بهار، از متحدان غربی خود خواسته تا نسبت به ارسال تسلیحات سنگین از جمله تانک‌های ساخت غرب به کی‌یف متعهد شوند. این تسلیحات سنگین در ابتدا در بسته‌های کمک نظامی گنجانده نشده بود.

مقامات روسیه از آغاز عملیات نظامی این کشور در اوکراین در اواخر فوریه ۲۰۲۲، همواره تاکید کرده‌اند که ارسال تسلیحات به اوکراین تنها به طولانی شدن جنگ منجر شده و در نتیجه این ادوات جنگی «اهدافی مشروع» برای مسکو خواهند بود.

دیدگاه ها
پربیننده‌ترین اخبار روز

گزارشات تصویری

تبلیغات