قافلان سسی - اخبار میانه - میانه

با سیصد و بیست و دومین روز از حمله روسیه به اوکراین

اعلام تسلط روسیه بر شهر راهبردی «سولِدار»/ شکسته شدن تابوی جنگ اوکراین با ارسال تانک های غربی 

شناسهٔ خبر: 109009 -
اخبار سراسری
سیصد و بیست و دومین روز از حمله روسیه به اوکراین با دستور ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور این کشور می‌گذرد؛ تهاجمی که رویداد‌های بسیاری به دنبال داشته و منجر به تحریم گسترده روسیه از سوی بلوک غرب شده است و دورنمای مشخصی برای پایان آن نیز وجود ندارد.

اعلام تسلط روسیه بر شهر راهبردی «سولِدار»

بین الملل تابناک: سیصد و بیست و دومین روز از حمله روسیه به اوکراین با دستور ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور این کشور می‌گذرد؛ تهاجمی که رویداد‌های بسیاری به دنبال داشته و منجر به تحریم گسترده روسیه از سوی بلوک غرب شده است و دورنمای مشخصی برای پایان آن نیز وجود ندارد.

اعلام تسلط روسیه بر شهر راهبردی «سولِدار»

بعد از چند روز درگیری‌های شدید بین نیروهای روسیه و نظامیان اوکراینی در شهر راهبردی «سولِدار» در استان «دونتسک»، مسکو امروز (جمعه) رسماً تسلط بر این شهر را اعلام کرد.

وزارت دفاع روسیه طی بیانیه‌ای گفت: «در شامگاه ۱۲ ژانویه (به وقت محلی) آزادسازی شهر سولدار به‌طور کامل به پایان رسید، امری که برای ادامه موفق عملیات آفندی از اهمیت راهبردی برخوردار است».

به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک»، در این بیانیه آمده است: «آزادسازی سولِدار، نیروهای اوکراینی در باخموت را منزوی کرده و اجازه می‌دهد تا مسیرهای تدارکاتی آنها در آرتومیفسک قطع شود».

این وزارتخانه توضیح داد: «فقط در سه روز گذشته بیش از ۷۰۰ نظامی اوکراینی و بیش از ۳۰۰ واحد تسلیحات نیروهای مسلح این کشور در شهر سولدار منهدم شدند».

وزارت دفاع روسیه سپس به ارائه آماری از تلفات و خسارات ارتش اوکراین در دیگر جبهه‌های جنگ پرداخت: «طی یک روز اخیر، سه هواپیمای بدون سرنشین اوکراینی توسط سامانه‌های پدافند هوایی در مناطق شهرک‌های ولادیمیروفکا و نیکلسکویه در استان دونتسک و زمیفکا در استان لوهانسک، ساقط گردیدند».

طبق این گزارش، ارتش روسیه طی بیست‌وچهار ساعت گذشته ۲ انبار مهمات نیروهای اوکراینی در منطقه «زاپروژیا» و ۱۱۷ یگان توپخانه‌ای در صد و پنج نقطه از این کشور را هدف قرار داده است.

در پایان این بیانیه همچنین آمده است: «مجموعاً از آغاز عملیات ویژه، ۳۷۲ جنگنده، ۲۰۰ بالگرد، ۲۸۷۶ پهپاد، ۴۰۰ سامانه موشکی ضدهوایی، ۷۴۹۵ تانک و سایر خودروهای زرهی رزمی، ۹۸۲ موشک‌انداز چندگانه، ۳۸۲۰ توپخانه و خمپاره نابود شده است».

پیش از این نیز «ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه با بیان اینکه تسلیحات غربی و پرسنل خارجی ورودی به اوکراین هدف قانونی روسیه هستند، توضیح داد: «ورود سلاح‌های غربی ارائه شده به اوکراین، باعث شده این کشور حقیقتا به بازار سیاه تبدیل شود».

دیپلمات روس: کی‌یف هنوز برای صلح آماده نیست

«الکسی یرخوف» سفیر روسیه در ترکیه امروز (جمعه) گفت که دولت اوکراین هنوز برای صلح و پایان درگیری‌ها با مسکو آماده نشده است.

یرخوف در مصاحبه با رسانه‌های ترکیه‌ای توضیح داد: «کی‌یف اکنون برای صلح آماده نیست و همچنان به ارائه شروط مختلف برای شروع مذاکرات ادامه می‌دهد. آنها حتی تلاش می‌کنند امکان مذاکره را ذیل قانون ممنوع کند».

به نوشته وبگاه «ریانووستی»، وی با بیان اینکه روسیه در روز کریسمس آتش‌بسی را به نشانه حسن نیت اعلام کرد، اظهار داشت: «ولی اوکراین با گلوله‌باران و سرکشی [از آتش‌بس] به این امر پاسخ داد. ما یک بار دیگر متقاعد شدیم کسانی که در کی‌یف قدرت دارند، خواهان جنگ هستند».

این دیپلمات روس همچنین تاکید کرد که ادامه درگیری و جنگ، یک «سیاه‌بختی» مشترک برای مردم روسیه و اوکراین است.

شکسته شدن تابوی جنگ اوکراین با ارسال تانک های غربی 

یک روزنامه آمریکایی پدیدار شدن نشانه‌هایی از تصمیم برخی کشورهای غربی برای ارسال تانک به اوکراین را تابوشکنی جدید علیه روسیه توصیف کرده است.

روزنامه نیویورک‌تایمز نوشته است: «غرب اقدام به ارسال مجموعه تسلیحاتی [به اوکراین] کرده که زمانی بسیار تحریک‌آمیز به نظر می‌آمد، اما کنون به نظر می‌رسد تانک، سلاح بعدی‌ای خواهد بود که در صف ارسال قرار دارد.»

مسئله‌ای که موجب نگرانی مقام‌های کشورهای غربی شده این است که اوکراین از پنجره زمانی محدودی جهت آمادگی برای دفع حمله احتمالی روسیه در فصل بهار برخوردار است.

همین موضوع موجب تسریع تلاش‌های کشورهای غربی برای ارسال سلاح‌های پیشرفته‌ای به اوکراین شده که قبلاً از بیم تحریک مسکو از دادن آنها به اوکراینی‌ها خودداری می‌کردند.

نیویورک‌تایمز نوشته است: «در چند هفته گذشته، موانع یکی پس از دیگران از میان برداشته شده‌اند. شروع این روند توافقی با آمریکا در اواخر دسامبر برای ارسال سامانه پدافند هوایی پاتریوت بود. متعاقب آن، آلمان هم هفته گذشته قول داد سیستم موشکی پاتریوت در اختیار اوکراین قرار دهد. تنها چند ساعت بعدتر، فرانسه آلمان و ایالات متحده هر کدام برای اولین بار وعده ارسال خودروهای جنگی زرهی به میدان‌های جنگ اوکراین را دادند.»

اکنون، طبق نوشته نیویورک‌تایمز، به نظر می‌رسد تانکهای غرب قرار است به فهرست طویل سلاح‌های در حال ارسال به اوکراین اضافه شوند، چرا که ایالات متحده و متحدانش قصد دارند ریسک بیشتری را برای دفاع از اوکراین به جان بخرند.

با آنکه اوکراین از زمان آغاز جنگ خواستار دریافت تانک شده بود، اما تلاش‌ها برای اجابت این درخواست‌ها از همین چند روز پیش رنگ و بوی جدی به خودش گرفت؛ به ویژه بعد از آنکه دولت‌های لهستان و انگلیس علناً خواستار تغییر در موضع ائتلاف غرب شدند.

اندکی بعدتر گزارش شد که دولت انگلیس قصد دارد برای ترغیب سایر کشورهای غربی برای کنار گذاشتن تابوها چند دستگاه تانک چلنجر ۲ به کی‌یف بفرستد. دولت لهستان هم گفت «با کمال میل» حاضر است برخی از تانک‌های لئوپارد خود که ساخت آلمان است را برای اوکراین ارسال کند.

 

دیدگاه ها
گزارشات تصویری

تبلیغات