احضار سفرای ایران از سوی انگلیس، فرانسه و آلمان/ آمریکا: توافق هسته‌ای با ایران در حال حاضر در اولویت نیست٫

شناسهٔ خبر: 108746 -
اخبار سراسری
دولت‌های انگلیس، آلمان و فرانسه در ادامه مداخلات خود در امور داخلی ایران، از احضار سفیر کشورمان به وزارت خارجه کشورشان خبر دادند. همچنین سالیوان مشاور امنیت ملی آمریکا گفت دولت ایالات متحده این را روشن کرده که توافق هسته‌ای با ایران در حال حاضر در اولویت نیست.

احضار سفرای ایران از سوی انگلیس، فرانسه و آلمان/ آمریکا: توافق هسته‌ای با ایران در حال حاضر در اولویت نیست.

بین الملل تابناک: دولت‌های انگلیس، آلمان و فرانسه در ادامه مداخلات خود در امور داخلی ایران، از احضار سفیر کشورمان به وزارت خارجه کشورشان خبر دادند.

به گزارش العربیه، جیمز کلورلی، وزیر خارجه انگلیس روز دوشنبه(۱۹ دی) ادر بیانیه‌ای اعلام کرد: امروز نماینده ایران را احضار کردم تا قویا اعدام‌های شنیعی که اخیرا شاهد آن بودیم را محکوم کنم.

همچنین، طبق اعلام صفحه توییتری شبکه تلویزیونی جهانی چین (سی‌جی‌تی‌ان «CGTN»)، وزارت خارجه فرانسه نیز اعلام کرد که برای محکومیت اعدام‌های اخیر در ایران، وزیر خارجه ایران را احضار می‌کند.

ساعاتی پیش نیز، وزیر خارجه آلمان سفیر ایران را به دلایل حقوق بشری به وزارت خارجه این کشور احضار کرده بود.

صدراعظم آلمان و سایر مقام‌های این کشور روز دوشنبه ایران با دخالت آشکار در امور داخلی ایران، از حمایت از ناآرامی ها و اقدامات جدید علیه تهران خبر دادند.

«اولاف شولتز» صدر اعظم آلمان روز دوشنبه در توییت خود، مدعی شد که ایران از مجازات اعدام به عنوان ابزاری جهت سرکوب استفاده می‌کند. شولتز با دخالت آشکار در امور قضایی ایران گفت، ایران باید از اعدام‌های بعدی خودداری کند.

سخنگوی دولت آلمان نیز در نشست خبری گفت که برلین می‌خواهد با اقدامات بین‌المللی جدید بر مقامات ایران فشار بیاورد.

سخنگوی دولت آلمان گفت: «به همراه شرکای بین‌المللی‌مان، فشارها را بر ایران بیشتر خواهیم کرد.»

این گزارش حاکیست، «آنالنا بائربوک» وزیر امور خارجه آلمان نیز روز دوشنبه بار دیگر با دخالت در امور داخلی ایران اعلام کرد سفیر ایران را احضار کرده است.

سخنگوی وزارت خارجه آلمان نیز گفت که هدف برلین توافق با سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا بر سر بسته چهارم تحریم ایران است.

اعلام تحریم های جدید کانادا علیه ایران

وزارت امور خارجه کانادا روز دوشنبه با طرح ادعای بی پایه نقض حقوق بشر در ایران، اعلام کرد که ۲ فرد و سه نهاد ایرانی را تحت تحریم قرار داده است.

 وحید یامین‌پور، معاون وزیر ورزش و جوانان و محسن قمی عضو مجلس خبرگان رهبری و عضو هیئت نظارت بر مطبوعات و شورای عالی انقلاب فرهنگی ۲ فردی هستند که در فهرست تحریم‌های کانادا قرار گرفته‌اند.

همچنین بنیاد پانزده خرداد، روزنامه ایران و هیئت نظارت بر مطبوعات سه نهادی هستند که کانادا آنها را تحریم کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز؛ ملانی جولی وزیر امور خارجه کانادا ادعا کرد که حکومت ایران باید سرکوب وحشتناک تظاهرات را متوقف کند.

اتهام‌زنی‌ آمریکا علیه ایران درباره جنگ اوکراین

دولت جو بایدن در تداوم ادعای بکارگیری پهپادهای ایرانی توسط روسیه در جنگ اوکراین، تهران را متهم کرد: فروش پهپادهای مرگبار ایران به روسیه برای استفاده در حملات مداوم مسکو به اوکراین به این معنی است که این کشور می تواند در جنایات جنگی گسترده مشارکت داشته باشد.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا روز دوشنبه به وقت محلی در گفتگو با با خبرنگارانی که جو بایدن، رئیس‌جمهور جو بایدن را در سفر به مکزیک همراهی می‌کردند، این اتهام را علیه ایران مطرح کرد.

این اتهام، تندترین لفاظی آمریکا علیه ایران از زمان مطرح شدن ادعاهای حمایت تسلیحاتی ایران از روسیه محسوب می شود.

سالیوان مدعی شد: انتخاب ایران «استفاده از سلاح‌های این کشور برای کشتن غیرنظامیان در اوکراین و تلاش برای در تاریکی و سرما بردن شهرهای این کشور است که از دیدگاه ما، ایران را در موقعیت مشارکت در جنایات گسترده جنگی قرار می‌دهد.»

سالیوان به تحریم‌های اروپا و آمریکا علیه ایران پس از ادعاهای آمریکا مبنی بر کمک ایران به روسیه اشاره کرد و گفت این تحریم ها نمونه‌ای از تلاش آمریکا برای «مشکل‌تر کردن این مبادلات» میان روسیه و ایران است.

با این حال، وی افزود که نحوه انتقال این تسلیحات به روسیه، جلوگیری فیزیکی از آنها را مشکل می سازد.

طبق گزارش خبرگزاری رویترز، سالیوان گفت دولت ایالات متحده این را روشن کرده که توافق هسته‌ای با ایران در حال حاضر در اولویت نیست.

وی با وجود این تصریح کرد دولت آمریکا کماکان معتقد است که دیپلماسی بهتری مسیر حصول اطمینان از دست نیافتن ایران به «سلاح هسته‌ای» است.

آمریکا ۱۶ دی ماه جاری در راستای سیاست های فشار حداکثری علیه ایران اعلام کرد که حامیان برنامه های دفاع بازدارندگی موشکی و پهپادی جمهوری اسلامی ایران را تحریم کرده که نام هفت ایرانی در این فهرست قرار گرفته است.

دفتر کنترل دارایی های خارجی وزارت خزانه داری آمریکا روز جمعه به وقت محلی اعلام کرد که شش مدیر اجرایی و اعضای هیات مدیره صنایع هوایی قدس را تحریم کرده است.

به ادعای وزارت خزانه داری آمریکا، صنایع هوایی قدس یکی از تولید کنندگان اصلی دفاعی ایرانی است که مسئول طراحی و تولید پهپادها است که ایران آنها را به روسیه منتقل کرده تا در جنگ علیه اوکراین مورد استفاده قرار گیرد.

وزارت خزانه داری آمریکا در ادامه ادعاهای خود افزود: دفتر کنترل دارایی های خارجی همچنین صنایع طراحی و ساخت هواپیماهای سبک را که نام جدید صنایع هوایی قدس محسوب می شود، در فهرست تحریم ها قرار می دهد.

دیدگاه ها
پربیننده‌ترین اخبار روز

گزارشات تصویری

تبلیغات