قافلان سسی - اخبار میانه - میانه

با سیصد و هجدهمین روز از حمله روسیه به اوکراین

حمله روسیه به دو ایستگاه رادار آمریکایی/ انگلیس تانک «چلنجر» به اوکراین می‌دهد/کیسینجر: بی طرف شدن اوکراین راه‌حل جنگ است

شناسهٔ خبر: 108744 -
اخبار سراسری
سیصد و هجدهمین روز از حمله روسیه به اوکراین با دستور ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور این کشور می‌گذرد؛ تهاجمی که رویداد‌های بسیاری به دنبال داشته و منجر به تحریم گسترده روسیه از سوی بلوک غرب شده است و دورنمای مشخصی برای پایان آن نیز وجود ندارد.

حمله روسیه به دو ایستگاه رادار آمریکایی

بین الملل تابناک: سیصد و هجدهمین روز از حمله روسیه به اوکراین با دستور ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور این کشور می‌گذرد؛ تهاجمی که رویداد‌های بسیاری به دنبال داشته و منجر به تحریم گسترده روسیه از سوی بلوک غرب شده است و دورنمای مشخصی برای پایان آن نیز وجود ندارد.

انگلیس تانک «چلنجر» به اوکراین می‌دهد
۱۴۰۱/۱۰/۱۹ - ۱۹:۲۵

یک شبکه خبری انگلیسی روز دوشنبه گزارش کرد که انگلیس در حال بررسی ارسال تانک‌های «چلنجر» به اوکراین برای مبارزه با نیروهای روسیه است.

به گزارش وبگاه شبکه خبری «اسکای نیوز» یک منبع آگاه از این گفت‌وگوها گفت که مذاکرات چند هفته است که با اوکراین در حال انجام است و هدف آن تحویل تعدادی از تانک چلنجر-۲ ارتش انگلیس به نیروهای مسلح اوکراین است.

چنین اقدامی نشان‌دهنده افزایش قابل توجه حمایت غرب از اوکراین است ومی‌تواند به وادار کردن سایر متحدان ناتو، به‌ویژه آلمان، به پیروی از آن کمک کند. یک منبع اوکراینی گفت: «این باعث تشویق دیگران به دادن تانک می‌شود.»

به گزارش اسکای نیوز، هنوز هیچ تصمیم نهایی توسط دولت «ریشی سوناک» نخست وزیر انگلیس گرفته نشده ، اما در صورت انجام اولین کشوری خواهد بود که به درخواست‌های سران اوکراین برای تجهیز ارتش خود به تانک‌های قدرتمند غربی پاسخ می‌دهد.

یک منبع انگلیسی گفت که این کشور ممکن است ۱۰ تانک چلنجر-۲ ارائه دهد که برای تجهیز یک اسکادران کافی است.

این منبع گفت که این به خودی خود عامل مهم و تغییر دهنده شرایط نیست، اما بسیار مهم خواهد بود زیرا این اقدام مانعی را می‌شکند که تاکنون از از ارائه تانک های غربی به اوکراین جلوگیری کرده است.

این گزارش حاکیست، دو مقام ارشد ایتالیا و آمریکا درباره برنامه تحویل سامانه‌های دفاع هوایی ایتالیایی-فرانسوی به اوکراین مذاکره کرده‌اند.

حمله روسیه به دو ایستگاه رادار آمریکایی

وزارت دفاع روسیه می‌گوید نیروهای ارتش این کشور دو ایستگاه راداری ضدتوپخانه AN/TPQ-50 که ساخت آمریکا است را در منطقه دونتسک منهدم کرده‌اند.

طبق اعلام وزارت دفاع روسیه این ایستگاه‌های راداری توسط اوکراین در نزدیکی شهرک‌های ورخنودنیپروفسک و شوچنکو مستقر شده بودند.

طبق گزارش رسانه‌های روسیه، ژنرال «ایگور کوناشنگوف»، از مقام‌های وزارت دفاع این کشور گفت که در منطقه ایوانکوف یک فروند سامانه توپخانه‌ای ساخت آمریکا، M777، منهدم شد.

کرملین: اروپا و ناتو ده‌ها میلیارد دلار سلاح به اوکراین داده‌اند

سخنگوی کرملین امروز (دوشنبه) اعلام کرد، اتحادیه اروپا و ناتو به اوکراین سلاح به ارزش ده‌ها میلیارد دلار ارسال کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، اخیرا جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا و اولاف شولتس، صدراعظم آلمان در بیانیه‌ای مشترک تعهداتشان را درباره ارسال خودروهای پیاده نظامی به اوکراین اعلام کردند.

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه نیز به ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین قول داد که تعدادی که مشخص نیست خودروی ضربتی زرهی AMX-۱۰Rc بدهد.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین گفت: صحبت کردن صرف از تصمیم فرانسه منطقی به نظر نمی‌رسد. ما می‌دانیم که اروپا، ناتو و ایالات متحده ده‌ها میلیارد دلار از طریق تامین تسلیحات به اوکراین وارد کرده‌اند. البته که این ارسال‌ها تغییری در اوضاع ایجاد نمی‌کند.

وی افزود، روسیه همچنین ناآرامی‌های اخیر در برزیل را محکوم کرده و از تلاش‌های لوئیس ایناسیو لولا داسیلوا، رئیس جمهوری منتخب این کشور در احیای نظم در برزیل حمایت می‌کند.

حامیان ژایر بولسونارو، رئیس جمهور سابق برزیل در اعتراض به نتایج انتخابات ریاست جمهوری اواخر سال ۲۰۲۲، به ساختمان کنگره ملی و همچنین پالاسیو دو پلانالتو، یکی از کاخ‌های رسمی ریاست جمهوری و ساختمان دادگاه عالی در پایتخت برزیل یورش بردند. روز یکشنبه پلیس حدود ساعت ۱۶ به وقت محلی موفق شد کنترل ساختمان‌ها را دوباره به دست بگیرد.

سخنگوی کرملین در این باره گفت: ما به شدیدترین شکل ممکن اقدامات صورت گرفته در یورش به ساختمان کنگره برزیل را محکوم می‌کنیم.

وی در ادامه صحبت‌هایش گفت: روند عفو زندانیان بر اساس قوانین صورت می‌گیرد.

اخیرا "یوگنی پریگوژین"، رئیس گروه واگنر گفته بود که نخستین گروه از زندانیان سابق که در حمله روسیه به اوکراین به عنوان داوطلب شرکت کرده بودند، قرارداد شش ماهه خود را تکمیل کرده و مورد عفو قرار گرفتند.

پسکوف در این باره گفت: می‌دانید که عفو فقط با فرمان رئیس جمهوری قابل انجام است. یعنی قانون رویه خاصی را پیش‌بینی می‌کند که از مکان‌های بازداشت زندانیان شروع می‌شود. سپس در سطح منطقه‌ای، در سطح فدرال و در نهایت با فرمان رئیس جمهوری نهایی می‌شود. می‌توانم بگویم که عفو طبق قانون انجام می‌شود.

سخنگوی کرملین در واکنش به موجی جدید درباره بسیج مردمی در روسیه افزود: به اطلاعات در کانال‌های تلگرامی نباید اعتماد کرد. مسائل زیادی در این باره چندین مرتبه در این کانال‌ها مطرح شده است. ضرورتی ندارد که اینچنین به کانال‌های تلگرامی اهمیت بدهیم.

پسکوف ادامه داد، مقام‌های روسیه باید منبع اصلی این خبر باقی بمانند.

کیسینجر: بی طرف شدن اوکراین راه‌حل جنگ است

«هنری کیسینجر»، وزیر خارجه و مشاور امنیت ملی در دولت‌های اسبق آمریکا در کتاب جدید خود گفته است، بی طرف شدن وضعیت اوکراین راه پایان دادن به درگیری این کشور با روسیه است.

بر اساس بررسی نشریه «فارین افِرز» از کتاب جدید هنری کیسینجر تحت عنوان «رهبری:‌ شش درس استراتژی جهانی»، این وزیر امور خارجه اسبق آمریکا اشاره می‌کند: «اگر اوکراین به ائتلاف ناتو بپیوندد، مرزهای این بلوک در 500 کیلومتری مسکو قرار می‌گیرد و این روسیه را از عمق استراتژیکی که همیشه به روی آن حساب باز کرده، محروم می‌کند.»

مشاور امنیت ملی دولت اسبق آمریکا همچنین متذکر می‌شود، ‌راه‌حل جنگ فعلی در اوکراین یک «اوکراین بی‌طرف» است.

به نوشته فارین افرز، کیسینجر معتقد است که روسیه دست کم تا چند دهه با نفوذ باقی خواهند ماند اما این کشور به دلیل گستردگی خاکش و فقدان پتانسیل دفاعی در جغرافیایش درگیر یک «احساس عدم امنیت پایدار» که ریشه‌های عمیق در تاریخش دارد خواهد بود.

ماه اوت گذشته، کیسینجر توصیه به پایان دادن به جنگ اوکراین با مذاکرات کرده و گفته بود که به طول انجامیدن جنگ در این کشور ممکن است منجر به تشدید درگیری شود.

ماه مه گذشته نیز این وزیر خارجه اسبق آمریکا گفت،‌ روسیه و اوکراین باید به وضعیت که قبل از جنگ آنها موجود بود باز گردند.

هنری کیسینجر در ماه دسامبر در مقاله‌ای در مجله «اسپکتیتور» خواستار مذاکره روسیه با اوکراین برای دوری از یک جنگ گسترده‌تر شد.

 

 

دیدگاه ها
گزارشات تصویری

تبلیغات