از ترس کرونا مثل نُقل «آزیترومایسین» نخورید!

شناسهٔ خبر: 108705 -
اخبار سراسری
یک هفته‌ای می‌شود که وارد موج هشتم کرونا شدیم و درحالی استفاده از آزیترومایسین بدون تجویز پزشک و کاملا خودسرانه به عنوان دارویی برای جلوگیری از کرونا در بین برخی مردم رایج شده است که به گفته متخصصان مصرف نُقل گونه آنتی‌بیوتیک‌هایی نظیر آزیترومایسین نتیجه‌ای جز مقاوم شدن بدن در برابر آنتی بیوتیک‌های موثر برای از بین بردن عفونت‌ها، ندارد.

به گزارش «تابناک» به نقل از ایسنا، شاید بتوان گفت تزریق سرم و مصرف آنتی بیوتیک دو رکن اصلی خود درمانی‌های ایرانی‌ها محسوب می‌شود. به طوری که بعضا اگر برای یک سرما خوردگی ساده به پزشک مراجعه کنیم و پس از تزریق سرم با یک کیسه پر از آنتی بیوتیک از مطلب خارج نشویم گویی اصلا درمانی به ما ارئه نشده است.

گویا پس از پاندمی کووید ۱۹ نیز به غلط آزیترومایسین به عنوان آنتی بیوتیکی برای درمان کرونا در بین مردم شناخته شده است.

دکتر احمد طباطبایی، عضو کمیته علمی مقابله با کرونا با بیان اینکه مردم باید به دنبال این باشند که استفاده نابه‌جا از دارو را کنار بگذارند، به ایسنا گفته است: استفاده از آزیترومایسین (نوعی آنتی‌بیوتیک) به عنوان داروی کرونا در بین برخی مردم رایج شده است؛ به شکلی که قبل از مراجعه به پزشک اقدام به مصرف این دارو می‌کنند؛ درحالیکه آزیترومایسین تنها در صورتی که برخی عوارض عفونی ایجاد شده باشد، تجویز می‌شود. متاسفانه مصرف بی‌رویه آنتی‌بیوتیک‌ها سبب شده مقاومت نسبت به آنتی‌بیوتیک‌های اصلی که در عفونت‌ها موثر است، ایجاد شود.

از سوی دیگر به گفته این پزشک، برخی به دلیل واهمه از بیماری به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند و اصرار به دریافت داروی ضد کرونای رمدسیویر دارند و این در حالی است که این دارو باید در مرکز درمانی و زیر نظر کادر درمان تزریق شود. همچنین تزریق سرم و "سفازولین" نیز دیگر برای درمان کرونا جایگاهی ندارد و اصرار به انجام سی‌تی اسکن کاری اضافی محسوب می‌شود.

دیدگاه ها
پربیننده‌ترین اخبار روز

گزارشات تصویری

تبلیغات