قافلان سسی - اخبار میانه - میانه

با تحولات منطقه و جهان

شکایت عراق از کویت به شورای امنیت/ هشدار اوباما درباره وقوع وضعیت خطرناک در آمریکا/ برگزاری رزمایش هوایی میان آمریکا و ژاپن/ تصویب قطعنامه ضد

شناسهٔ خبر: 104034 -
اخبار سراسری
شکایت عراق از کویت به شورای امنیت، هشدار اوباما درباره وقوع وضعیت خطرناک در آمریکا، برگزاری رزمایش هوایی میان آمریکا و ژاپن، تصویب قطعنامه ضد نازیسم در سازمان ملل و مانور جدید ارتش اسرائیل در مناطق مرزی با لبنان از مهم ترین خبرها و رویدادهای منطقه ای و بین المللی در ۲۴ ساعت گذشته بوده اند.

شکایت عراق از کویت به شورای امنیت/ هشدار اوباما درباره وقوع وضعیت خطرناک در آمریکا/ برگزاری رزمایش هوایی میان آمریکا و ژاپن/ تصویب قطعنامه ضد نازیسم در سازمان ملل

بین الملل تابناک: شکایت عراق از کویت به شورای امنیت، هشدار اوباما درباره وقوع وضعیت خطرناک در آمریکا، برگزاری رزمایش هوایی میان آمریکا و ژاپن، تصویب قطعنامه ضد نازیسم در سازمان ملل و مانور جدید ارتش اسرائیل در مناطق مرزی با لبنان از مهم ترین خبرها و رویدادهای منطقه ای و بین المللی در 24 ساعت گذشته بوده اند.

شکایت عراق از کویت به شورای امنیت 

یک مقام در وزارت حمل و نقل عراق شنبه شب اعلام کرد که کشورش از کویت در خصوص تعرض به بندر فاو به شورای امنیت شکایت کرده و برنامه بین المللی کردن آن تحویل داده شده است.

به گزارش پایگاه خبری "فرات نیوز" این مقام عراقی اعلام کرد که تعرضی از سوی کویت به بندر فاو صورت گرفته است که به صورت رسمی و بین المللی اقدامی در راستای آن انجام شد و وزارت امور خارجه عراق برای اتخاذ اقدامات مرتبط در جریان قرار گرفته است.

وی که خواست نامش محفوظ بماند از تحرک رسمی بغداد برای بین المللی کردن پرونده تعرض به بندر فاو از سوی کویت خبر داد.

این منبع افزود که کویت، ستون های بندر خور عبدالله را با هدف بستن و تنگ کردن عرصه و سنگ اندازی در مسیر بندر فاو برپا کرده است.

کاظم فنجان الحمامی نماینده پیشین عراق نیز در گفت وگویی مطبوعاتی گفت که کویت از موضع عراق سوء استفاده می کند و ورودی بندر فاو را بسته و نقشه جدیدی را به سازمان ملل متحد ارائه می کند و از کنترل کامل خود بر آب‌های خورعبدالله خبر می‌دهد.

هشدار اوباما درباره وقوع وضعیت خطرناک در آمریکا

«باراک اوباما»، رئیس جمهور اسبق آمریکا هشدار داد، شکاف‌ها و اختلافات در عرصه سیاست آمریکا تحریک به ایجاد یک «فضای خطرناک» می‌کنند.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، اوباما که این سخنرانی را در شهر پیتزبورگ در ضمن ابراز حمایت از چند کاندیدای دموکرات انتخابات میاندوره‌ای کنگره آمریکا سه روز قبل از برگزاری این انتخابات ایراد کرد گفت، حمله چند روز پیش به همسر «نانسی پلوسی»، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا حاصل لفاظی‌های نفرت پراکن در آمریکا بوده است.

رئیس جمهور اسبق آمریکا بدون اشاره مستقیم به جمهوریخواهان گفت:‌ «این که ما عادت به شرور جلوه دادن مخالفان سیاسی خود و زدن حرفها‌ی دیوانه‌وار داریم باعث ایجاد یک فضای خطرناک می‌شود.»

شکایت عراق از کویت به شورای امنیت/ هشدار اوباما درباره وقوع وضعیت خطرناک در آمریکا/ برگزاری رزمایش هوایی میان آمریکا و ژاپن/ تصویب قطعنامه ضد نازیسم در سازمان ملل

اوباما ادامه داد: «شما سیاستمدارانی را داشته‌اید که نه فقط برای نزدیک کردن مردم به هم تلاش نمی کنند بلکه به اختلافات دامن زده و ما را صرفا به خاطر نفع خودشان از یکدیگر عصبانی و نگران می‌کنند.»

در حالی که سه روز تا زمان برگزاری انتخابات میاندوره‌ای کنگره آمریکا باقی مانده، نظرسنجی‌ها احتمال کسب مجدد اکثریت مجالس کنگره از سوی جمهوریخواهان در این انتخابات را بالا نشان داده‌اند.

اختلاف و تبلیغات منفی میان دو حزب اصلی دموکرات و جمهوریخواه در آمریکا با نزدیک شدن به موعد انتخابات میاندوره‌ای کنگره تشدید شده است. جمهوریخواهان نیز با استناد به خشونتهای مربوط به اعتراضات ضد نژادپرستی سال 2020 در آمریکا، جمهوریخواهان را نیز در خشونتهای سیاسی دخیل می‌دانند. آنها عمدتا از دموکرات‌ها از بابت شکست در حفظ تمرکزشان بر مقابله با تورم و جرم و جنایت، دو نگرانی اصلی رای‌دهندگان طبق اکثر نظرسنجی‌ها، انتقاد کرده‌اند.

اخیرا همچنین موضوع کمکهای دولت آمریکا به اوکراین نیز با اعتراضات برخی چهره های جمهوریخواهان همراه شده و آنها تهدید به قطع این کمک‌ها درصورت پیروزی این حزب در انتخابات میاندوره‌ای کنگره کرده‌اند.

به نوشته پایگاه خبری «آکسیوس»، رئیس جمهور اسبق آمریکا همچنین نسبت به نقض شدن آنچه که «روح اساسی دموکراسی» در آمریکا خواند هشدار داد.

او در ادامه صحبت‌هایش درباره تشدید اختلاف و تفرقه در فضای سیاسی آمریکا گفت: «وقتی شما افرادی را در مناصب رهبری کشورتان دارید که لفاظی‌های افراطی را نادیده می‌گیرند یا آن را ترویج می‌کنند، و وقتی یک حمله مثل این (حمله به شوهر نانسی پلوسی)‌ رخ می‌دهد آن را سبک می‌گیرند و درباره آن شوخی می‌کنند، در ادامه افراد بیشتری آسیب خواهند دید. و فراتر از آن ما به این ترتیب روح اساسی دموکراسی کشورمان، روح هویت آمریکایی خود را نقض می‌کنیم.»

اوباما همچنین برخی مشاهیر آمریکا را متهم کرد به این که دست به انتشار مطالب یهودستیزانه در فضای مجازی زده‌اند.

او گفت: «ضمنا مساله تنها محدود به سیاستمداران نیست، ما اخیرا شاهد بودیم که مشاهیر بزرگ، چه از روی نادانی و چه از روی عناد، دست به انتشار تئوری‌ توطئه‌های یهودستیزانه در فضای آنلان زدند.»

برگزاری رزمایش هوایی میان آمریکا و ژاپن 

ایرنا- خبرگزاری کیودو گزارش داد: نیروی هوایی ژاپن در واکنش به شلیک موشک های بالستیک کره شمالی رزمایش مشترک هوایی با ارتش آمریکا برگزار کرد.

 خبرگزاری کیودو شنبه شب به نقل از وزارت دفاع ژاپن گزارش داد که این رزمایش در دریای چین شرقی، نزدیکی جزیره کیوشو در جنوب ژاپن برگزار شد.

براساس این گزارش، ۵ جنگنده F-۲ ژاپنی، ۲ فروند بمب افکن استراتژیک B-۱B و ۲ جنگنده F-۱۶ آمریکا در این رزمایش شرکت کردند.

در سال جاری تا کنون کره شمالی در مجموع ۳۳ پرتاب موشک انجام داده است.

پیونگ یانگ اصرار دارد که پرتاب های آزمایشی این کشور در پاسخ به آنچه که تحریکات کره جنوبی و آمریکا خوانده است انجام می شود.

کره جنوبی و امریکا اخیراً تمرینات نظامی گسترده ای را انجام داده اند که در برخی مواقع شامل ژاپن نیز می شود.

تصویب قطعنامه ضد نازیسم در سازمان ملل

قطعنامه سازمان ملل در مخالفت با ستایش نازیسم و ​​ایدئولوژی‌های مرتبط با آن با مقاومت قابل توجهی از سوی ایالات متحده و سایر دموکراسی های غربی روبرو شد و ۵۲ کشور روز جمعه علیه آن رای دادند.

به گزارش آرتی، پیش نویس قطعنامه «مبارزه با ستایش نازیسم، نئونازیسم و ​​سایر اقداماتی که به دامن زدن به اشکال معاصر نژادپرستی، تبعیض نژادی، بیگانه هراسی و عدم تحمل مرتبط با آن کمک می‌کند» که توسط نماینده روسیه در سازمان ملل ارائه شده بود، با ۱۰۵ رأی موافق به تصویب رسید. علاوه بر ۵۲ رای مخالف، ۱۵ کشور از رای دادن خودداری کردند.

در این قطعنامه نگرانی عمیق در مورد تجلیل از نازیسم، نئونازیسم و ​​اعضای سابق شاخه جنگی اس اس، محکوم کردن ساخت یادبودها و برگزاری مراسم عمومی به افتخار رایش سوم ابراز شده است. نماینده روس در معرفی این قطعنامه، افزایش بیگانه هراسی، احساسات ضد مهاجر، اسلام هراسی و یهودی ستیزی و سایر اشکال تبعیض را ضروری دانست.

ایالات متحده و چند تن از متحدانش تلاش کردند رای خود را علیه این اقدام با ادعای سوء استفاده روسیه از جنایات نازی‌ها برای توجیه عملیات نظامی خود در اوکراین توضیح دهند.

استرالیا، ژاپن و مقدونیه شمالی اصلاحیه‌ای را پیشنهاد کردند تا روشن شود که در عین اینکه بسیار ضد نازی هستند، عمیقاً ضد روسیه نیز هستند.

ناسیونالیست‌ها مسئول قتل عام ده‌ها هزار لهستانی و یهودی در طول جنگ جهانی دوم بودند.

مانور جدید ارتش اسرائیل در مناطق مرزی با لبنان

سخنگوی ارتش رژیم صهیونیستی از برگزاری مانور نظامی در مرزهای شمالی فلسطین اشغالی خبر داد.

سخنگوی ارتش تاکید کرد که این مانور از امروز یکشنبه آغاز شده و تا فردا دوشنبه ادامه دارد.

شکایت عراق از کویت به شورای امنیت/ هشدار اوباما درباره وقوع وضعیت خطرناک در آمریکا/ برگزاری رزمایش هوایی میان آمریکا و ژاپن/ تصویب قطعنامه ضد نازیسم در سازمان ملل

قرار است نیروهای زمینی و هوایی ارتش در این مانور مشارکت داشته باشند.

هدف این مانور، تقویت و افزایش آمادگی نیروهای زمینی و هوایی اعلام شده است.

گفتنی است در ماه‌های اخیر عملیات‌های مقاومتی فلسطینی‌ها در کرانه باختری رشد چشمگیری داشته است و رژیم صهیونیستی در راستای مقابله با این رخدادها مجبور به فراخوان نظامیان ذخیره خودش شده است.

دیدگاه ها
گزارشات تصویری

تبلیغات