قافلان سسی - اخبار میانه - میانه

نتانیاهو شرط عربستان سعودی برای عادی سازی رابطه با اسراییل را رد کرد

شناسهٔ خبر: 121454 -
اخبار سراسری
نتانیاهو در جریان سفر هفته گذشته آنتونی بلینکن به اسراییل به وزیر خارجه آمریکا گفت که آماده انجام توافقی نیست که اجازه تشکیل کشور فلسطینی را بدهد.

بنا بر گزارش ها، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل، پیشنهاد آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، مبنی بر عادی سازی روابط عربستان سعودی با اسراییل در ازای موافقت تل آویو با فراهم کردن مسیری برای تشکیل کشور فلسطینی را رد کرد.

به گزارش عصرایران به نقل از وبگاه روزنامه "تایمز اسراییل"، شبکه خبری "ان‌بی‌سی" آمریکا روز چهارشنبه به نقل از 3 مقام ارشد آمریکایی که نامشان فاش نشد، گزارش داد که نتانیاهو در جریان سفر هفته گذشته آنتونی بلینکن به اسراییل به وزیر خارجه آمریکا گفت که آماده انجام توافقی نیست که اجازه تشکیل کشور فلسطینی را بدهد.

یک مقام آمریکایی به تایمز اسراییل گفت که بلینکن پاسخ داد که حماس را نمی توان تنها از طریق ابزارهای نظامی حذف کرد و عدم موفقیت رهبران اسراییل در به رسمیت شناختن این امر منجر به تکرار تاریخ خواهد شد.

بلینکن پس از دریافت تعهدات از محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی و چهار رهبر عربی دیگر برای کمک به تامین مالی بازسازی غزه پس از جنگ و حمایت از بازگشت تشکیلات خودگردان اصلاح شده به نوار غزه پس از جنگ، با این پیشنهاد به دیدار نتانیاهو رفته است.

2 مقام آمریکایی به تایمزاسراییل گفته‌اند که بن سلمان همچنین به بلینکن گفته است که آماده عادی‌سازی روابط با اسراییل به عنوان بخشی از بازسازی نوار غزه پس از جنگ اسراییل و حماس است و خاطرنشان کردند که او در واقع این توافق را مشروط به گام‌های اسراییل در قبال حق حاکمیت فلسطینی‌ها می‌کند.

با این حال، مقامات خاطرنشان کردند که این شرط بسیار کمتر از این انتظار است که اسراییل با تاسیس فوری کشور فلسطین موافقت کند.

ان بی سی نیوز گزارش داد که تنها درخواستی که نتانیاهو با آن موافقت کرده این بود که اسراییل حمله بزرگی علیه حزب الله لبنان انجام ندهد. مقامات آمریکایی که با تایمزاسراییل صحبت کردند این توافق را تایید کردند.

با این حال، آنها خاطرنشان کردند که اسراییل همچنین با یکی دیگر از درخواست‌های اصلی ایالات متحده موافقت کرد - این که به تیمی از مقامات سازمان ملل در غزه اجازه دهد تا شرایط لازم برای بازگشت فلسطینیان به خانه‌های خود در نوار شمالی غزه را مورد ارزیابی قرار دهند.

ان‌بی‌سی به نقل از 3 مقام دولتی آمریکا مدعی شده دولت بایدن به دنبال تلاش برای دستیابی به اهداف خود در منطقه از حمایت از نتانیاهو عبور کرده است و یکی از آنها به این شبکه گفته است که نتانیاهو قرار نیست برای همیشه نخست وزیر بماند.

با این حال، 2 مقام آمریکایی به تایمزاسراییل گفتند که به عنوان یک موضوع سیاستی، ایالات متحده به طور فعال برای دوران پس از نتانیاهو برنامه ریزی نمی کند و همچنان به دنبال همکاری با نخست وزیر فعلی است که در 20 روز اخیر هیچ صحبت تلفنی با بایدن نداشته است.

بلینکن در جریان سفر اخیرش به اسراییل، با سایر اعضای کابینه جنگ، از جمله بنی گانتز، که به عنوان جانشین بالقوه نتانیاهو شناخته می شود، و همچنین یائیر لاپید، رهبر مخالفان، جلسات خصوصی برگزار کرد.

یکی از مقامات ارشد دولت آمریکا به ان‌بی‌سی گفت که امیدهای بایدن برای تغییر شکل خاورمیانه پس از جنگ، کاملا با ایجاد نهایی یک کشور فلسطینی مرتبط است، به این معنی که آنها احتمالا باید منتظر بمانند تا دولت دیگری در اسراییل شکل بگیرد.

نتانیاهو شرط عربستان سعودی برای عادی سازی رابطه با اسراییل را رد کرد

گزارش ان بی سی یک روز پس از آن منتشر شد که بلینکن به طور علنی به عادی سازی روابط با عربستان سعودی در صورت موافقت اسراییل با اقداماتی با هدف پیشبرد تشکیل نهایی یک کشور فلسطینی اشاره کرد. بلینکن در سفر به داووس گفت که "معادله جدیدی" در خاورمیانه وجود دارد که در آن همسایگان عرب و مسلمان اسراییل آماده ادغام یهودیان در منطقه هستند اما به همان اندازه متعهد به مسیری برای تشکیل کشور فلسطین هستند.

دیدگاه ها
گزارشات تصویری

تبلیغات