به بهانه‌ی روز جوان

شناسهٔ خبر: 47115 -
یادداشت
متاسفانه عده ی کثیری از مسئولین و متاسفانه مردم ما، جوانان را همراه با مشکلات یاد و خطاب می کنند در صورتی که جوانان راه حل کشورند نه مشکل کشور.

یادداشتی از فرزاد پزشکی

اول از همه باید گفت کمتر کسی به فکر جووناست! پس جوونا، ولادت حضرت علی اکبـر (ع) و روز جوان مبارکمون باشه!!

چند سال پیش در جمعی سخنرانی داشتم در رابطه با نقش جوانان و حضور کم رنگ جوان در جامع که با گذشت زمان به این یقین رسیدم که هویت دهی به جوانان بسیار کم رنگتر از قبل بوده است چرا که بخش بزرگی از آن باید توسط دولت صورت بگیرد که برای ما از این منظور یک وزارت خانه مانده که همین بتواند فوتبال را جمع کند! و لازم بذکر است که مسئولین همین وزارت خانه و زیرمجموعاتش هم از قشر جوان نمی باشند.

متاسفانه عده ی کثیری از مسئولین و متاسفانه مردم ما، جوانان را همراه با مشکلات یاد و خطاب می کنند در صورتی که جوانان راه حل کشورند نه مشکل کشور.

با توجه به اینکه در گام دوم انقلاب جوانان نقطه عطف می باشند ولی جوانگرایی و ایجاد اتاق اندیشه جوان کمتر دیده می شود. از جمله انتقاد ها مقایسه وضع کنونی مدیران با چهل سال قبل است که چگونه در ابتدای انقلاب اسلامی مصادر مهمی نظیر فرماندهی سپاه و... به جوانان سپرده می شده ولی اکنون این روند با کندی همراه است، بدون هیچ طعنه زنه ای فقدان حافظه ی تاریخی مهم ترین آسیب جامعه امروز است که با برش هایی از آن و مرور تاریخ، این را نشان می دهد که جوان گرایی در زمان حال مطلوب نبوده است.

باوقوع جنگ تحمیلی بخش مهمی از مسئولیت های نظامی کشور به عهده جوانانی بوده است که با تکیه بر ایمان و روحیه خود باوری توانستند پیروزی های کثیری بدست آورند.

حال می بایست به این موضوع اندیشید که چرا ساختار اداری کشور ضد جوانگرایی می باشد در صورتی که اکثریت پیروزی های بدست آمده در عرصه های علمی و نظامی و سیاسی در دهه شصت همگی مرهون مجاهدت، خود باوری و حضور جوانان بوده است.

با توجه به جمیعت جوان کشور ما که به عنوان یک مزیت است توجه به جوانان و بکارگیری این ثروت هنگفت یعنی نیروی جوان جامعه که آرزوی هر کشوری است باید سرلوحه اقدامات دولت قرار گیرد که که هر وقت توجه به جوانان جدی گرفته شده است آثار و برکات فراوانی در پی داشته است.

ما باید باور کنیم که تقویت روحیه خودباوری و خدمت جهادی از واجبات و نیاز جامعه ما    می باشد و توجه به اینکه جوان باید روشن گرا باشد یعنی در ارتباط با خانواده خود و اطرافیان ارتباط روشنگر داشته باشد و در مسائل مهم کشور سهیم باشد، چرا که پیشرفت و توسعه جامعه نیازمند حضور جوانان در تمامی عرصه ها است و بی تفاوتی و خونسردی جایز نیست، باید حواسمان باشد که دشمن روی جوانان ما سرمایه گذاری کرده و ما در داخل کشور از این ثروت و نیرو غافلیم. باید بپذیریم که جوانان در هر کشوری محور حرکت هستند و سهم آن ها کار آمد تر می باشد.

به این امر توجه داشته باشیم که دوره جوانی دوره تواناییست پس امروز نوبت نسل جدید است که وارد عرصه شود، ان شاالله.

 

به امید روزی که جوانان میدان داران ایران عزیز باشند

دیدگاه هاگزارشات تصویری

کارتون