توسط مسئولان مطرح شد؛

مدیریت زلزله آذربایجان شرقی الگویی برای دیگر حوادث احتمالی است

شناسهٔ خبر: 45680 -
اخبار میانه
استاندار آذربایجان شرقی مدیریت زلزله در این استان را تجربه خوب و الگویی برای دیگر حوادث احتمالی دانست.

به گزارش خبرنگار مهر، مسئولان استانی و فرمانداران شهرستان سراب و میانه دوشنبه طی جلسه‌ای به بررسی آخرین وضعیت بازسازی مناطق زلزله زده استان پرداخته و به تصمیم گیری در خصوص ادامه روند بازسازی پرداختند.

محمدرضا پورمحمدی در این نشست با اشاره‌ای به مدیریت حادثه زلزله در استان گفت: حال می‌توانیم به جرأت بگوییم که مدیریت این حادثه یک تجربه خوبی بوده و می‌تواند به عنوان الگویی برای دیگر حوادث احتمالی مطرح باشد.

استاندار آذربایجان شرقی در خصوص وضعیت اسکان زلزله زدگان گفت: هزینه‌های اسکان موقت زلزله زدگان در کانکس بسیار زیاد بود که طبق آن تصمیم گرفته شده، امکان اسکان موقت را از طریق ساخت اتاقک و یا پرداخت وام بلاعوض برای اجاره واحد مسکونی ایجاد کنیم.

اختصاص اتاقک اسکان موقت و تسهیلات روستایی برای خانوارهای فرعی

وی با اشاره‌ای به تسهیلات ارائه شده برای خانوارهای فرعی و خانوارهای فصلی گفت: برای خانوارهای فرعی، اتاقک اسکان موقت و تسهیلات مسکن روستایی اختصاص خواهد یافت که برای خانوارهای فصلی نیز اعطای تسهیلات مسکن روستایی را در نظر گرفته‌ایم.

 

پورمحمدی ادامه داد: منظور از خانوارهای فرعی، افرادی هستند که پیش از زلزله، واحد مسکونی مستقل نداشته‌اند اما اکنون نیاز به مسکن دارند و خانوارهای فصلی نیز کسانی هستند که صاحب مسکن روستایی بوده‌اند اما در آن سکونت نداشته‌اند.

ضرورت تسریع در اتمام آواربرداری‌ها

وی با تاکید بر افزایش تلاش و تمرکز مسئولان در بازسازی این مناطق گفت: مواردی همچون اتمام آواربرداری، تسریع در بازسازی محل‌های نگهداری احشام، پیگیری پرداخت خسارت برای واحدهای تحت پوشش بیمه و فعال کردن همه پیمانکاران بنیاد مسکن باید به سرعت انجام شود.

استاندار آذربایجان شرقی ادامه داد: کار اصلی در مدیریت این حادثه اسکان دائم زلزله زدگان و بازسازی روستاها است که از تمامی مدیران می‌خواهیم نهایت تلاش خود را در این زمینه به کار گیرند.

وی با تاکید بر تکمیل گزارش‌های ارزیابی از میزان خسارت‌های وارد شده به واحدهای مسکن روستایی و شهری در مناطق زلزله‌زده گفت: تسهیلات بلاعوض به تمام متقاضیان نیز به سرعت پرداخت شود.

ضرورت تعیین تکلیف واحدهای آسیب دیده شهری و روستایی

محمدرضا مشایخی نیز در این جلسه خواستار تعیین تکلیف واحدهای آسیب دیده شهری و روستایی بخش مرکزی شده و گفت: از بنیاد مسکن و دیگر دستگاه‌های مرتبط می‌خواهیم نسبت به تسریع در آوار برداری‌ها و پی کنی واحدهای تخریب شده اقدام کنند.

فرماندار میانه همچنین از مسئولان بیمه خواست نسبت به پرداخت خسارت به واحدهای تحت پوشش بیمه اقدام کنند و ادامه داد: جبران خسارت‌های واردشده به تأسیسات زیربنایی و روبنایی، بازنگری در طرح هادی روستاهای آسیب‌دیده و تسریع در عملیات اجرایی واحدهای دائمی دامی نیز از دیگر خواسته‌های ما از مسئولان استانی است.پخش اقلام امدادی در مناطق مدیریت شود

ایرج ثقفی نیز در این جلسه بر تعیین تکلیف واحدهای آسیب‌دیده فاقد پروانه ساخت، ایجاد پنجره واحد مدیریت بحران برای سامان‌دهی توزیع امکانات، اقدامات و احصای نیازها و مدیریت پخش اقلام امدادی در مناطق زلزله‌زده تأکید کرد.

دیدگاه هاگزارشات تصویری

کارتون