رئیس اداره گاز شهرستان میانه:

مرگ خاموش، مردم رعایت نکات ایمنی را جدی بگیرند

شناسهٔ خبر: 45571 -
اخبار میانه
گازگرفتگی ؛ مرگ خاموش، مردم رعایت نکات ایمنی را جدی بگیرند

مهندس بهنام نعمتی رئیس اداره گاز شهرستان میانه در مصاحبه با خبرنگار روابط عمومی فرمانداری شهرستان میانه به تشریح انواع گازگرفتگی و دلایل آن پرداخت و گفت: گاز گرفتگی دو نوع دارد، یک نوع آن ناشی از نشت گاز منواکسید کربن (CO) ناشی از محصولات احتراق است که باعث کاهش درصد تعادل اکسیژن از حد طبیعی که 21 درصد است در فضای اقامتی می شود و با توجه به درصد این گازها و کاهش اکسیژن، رفتار متفاوتی با موجودات زنده از جمله انسان در آن فضا دارد.

مهندس نعمتی افزود: یکی دیگر از انواع گازگرفتگی، انتشار گاز طبیعی یا متان در فضایی است که فشار آن از هوا بیشتر است و باعث اشباع محیط وکاهش درصد اکسیژن در فضا شده و بدون انفجار و آتش سوزی به موجودات زنده خسارت و آسیب وارد می کند.

نعمتی در ادامه  افزود: از این دو نوع گازگرفتگی، گاز گرفتگی ناشی از محصولات احتراق بدتر است زیرا که منواکسید کربن (CO) با هموگلوبین خون ترکیب می شود و به جای رسیدن اکسیژن به مغز، این ماده به مغز می رسد، توان فکری و حرکتی را از انسان می گیرد و در کوتاه مدت، فرد را به حالت اغما و مرگ پیش می برد،  وی یکی از مهمترین دلایل گاز گرفتگی را، محکم نبودن دودکش ها آن هم از نوع آکاردئونی دانست که با کوچکترین ضربه سوراخ می شود.

وی افزود: اطمینان از محکم بودن دودکش ها و باز بودن مسیر آن برای جلوگیری از این مساله بسیار مهم است. به گفته مهندس نعمتی، روش آزمایش باز بودن مسیر دودکش ها، استفاده از شعله کبریت در دریچه دودکش است که اگر زبانه آتش به طرف داخل باشد، مسیر باز است و روش دیگر، بستن وزنه ای به نخ و آویزان کردن آن از بالای کلاهک دودکش به سمت پایین است که اگر تا پایین دودکش رسید، مسیر آن باز می باشد.

مهندس نعمتی با بیان اینکه مجهز بودن دودکش به کلاهک راه مهمی است که منجر به باز نگه داشتن مسیر دود و جلوگیری از ورود اشیای خارجی به داخل لوله می شود، اظهارکرد: برای ارتقای سطح دانش مشترکین گاز طبیعی در سال جاری، از کانال های ارتباطی مختلف و موثر استفاده شده که مهمترین آن مدارس و مراکز آموزشی به عنوان منادیان خوب برای خود دانش آموز و خانواده آنها می باشد.

به گفته نعمتی، تعامل با مدارس و ارسال کارشناس به هر مدرسه و بیان نکات ایمنی و صرفه جویی به زبان ساده و روان، برگزاری مسابقه و اهدای جوایز همراه با توزیع بروشور و طراحی و انتشار پوستر و استیکر توصیه های ایمنی برای انتشار در شبکه های مجازی در سطح شهرستان و استان  از جمله اقدامات فرهنگ سازی این اداره می باشد.

وی از دیگر راه های فرهنگ سازی را، مصلای نماز جمعه شهرستان بیان کرد و گفت: با حضور کارشناسان و رئیس اداره قبل از خطبه های نماز، نکات آموزشی، بیان و بروشور و کتابچه های مختلف بین نمازگزاران توزیع شده است.

رئیس اداره گاز شهرستان میانه خاطرنشان کرد: تنظیم دما اتاق بین 18 تا 21 درجه سانتیگراد، مجهز شدن هر وسیله گازسوز به یک دودکش، کنترل منافذ تلفات و هدر رفت انرژی، استفاده از لوازم گازسوز استاندارد با سطح تراز انرژی بالا و راندمان مناسب (A و B)عدم استفاده از وسایل گازسوز تبدیلی و غیر استاندارد از اقداماتی است که برای آسایش، ایمنی و صرفه جویی در مصرف گاز توصیه می شود.

نعمتی به شهروندان توصیه کرد: برای مطمئن شدن از کارکرد صحیح دودکش، دودکش بخاری را لمس کنند که اگر داغ بود، نشانه صحیح کارکردن است.

وی گفت: از قرار دادن لوله بخاری داخل سطل آب جدا خودداری کنید زیرا گاز منواکسید کربن جذب آب نمی شود چون از هوا سبک تر بوده و حرکت آن رو به بالاست و در فضا پخش شده و گازگرفتگی ایجاد می نماید.

وی در  پایان  اظهار امیدواری کرد همه شهروندان با رعایت هرچه بیشتر نکات ایمنی و مصرف بهینه گاز طبیعی موجبات آسایش خانواده خود و جامعه را فراهم نمایند.

لزوم رعایت توصیه های ایمنی برای مصرف کنندگان گاز طبیعی:

• از گرم بودن لوله دودكش ها اطمینان حاصل نمایید گرم بودن لوله دودكش ها نشانه عبور دود و محصولات احتراق به بیرون می باشد. 

• مناسب ترین كلاهك برای دودكش ها H شكل می باشد. 

• عبور دودكش ها از پنجره ها ممنوع می باشد. 

• كاهش قطر دودكش لوازم و تجهیزات گازسوز مجاز نمی باشد مناسب ترین قطردودكش، قطر اولیه خروجی دودكش وسیله گازسوز مجاز و استاندارد می باشد. 

• با استفاده از شعله كبریت از مكش مناسب دودكش ها اطمینان حاصل نمایید. 

• در ایامی كه هوا طوفانی است مرتبا از تخلیه دود و محصولات احتراق از دودكش اطمینان حاصل نمایید. كافی است نوك یكی از انگشتان خود را خیس و قسمت فلزی دودكش را لمس كنید در صورتی كه گرم باشد نشان از عبور دود و محصولات احتراق است. 

• برای جایگزینی هوای مصرف شده توسط وسایل گرمایشی و آبگرمكن، دریچه دائمی در محل استفاده تعبیه نمایید و همه منافذ ورود هوا به داخل اتاق را مسدود ننمایید.

• آبگرمكن های دیواری فن دار با دودكش دوجداره را جایگزین آبگرمكن های دیواری بدون فن نمایید. 

• علایم مسمومیت با گاز منواكسید كربن مشابه علایم سرماخوردگی است لذا در صورت احساس علایمی شامل علایم سرماخوردگی مانند سردرد، سرگیجه، احساس فشار در پیشانی، تهوع و استفراغ از سالم بودن دودكش ها و  تخلیه مناسب دود و محصولات احتراق اطمینان حاصل نمایید. 

• دودكش های مشترك یكی از عوامل بازگشت دود و محصولات احتراق می باشد لذا تفكیك دودكش ها در كنترل حوادث ناشی از گازگرفتگی حائز اهمیت است و هر وسیله گاز سوز باید دارای دودکش مجزا و مستقل  باشد.

• با یك وزنه نیم یا یك كیلویی حلقه دار و یك قطعه طناب باز بودن دودكش ها را كنترل نمایید.  

• جایگزینی پكیج به جای بخاری و آبگرمكن مخاطرات مربوط به نشت و انفجار و  گاز گرفتگی را به حداقل می رساند. 

• شیلنگ های گازسوز پس از مدتی خشك، تردد و شكننده می شوند لازم است هر چند سال یك بار تعویض گردند. 

• بست شیلنگ را با كف صابون مرتبا كنترل و از عدم نشتی اطمینان حاصل نمایید 

• همواره از اجاق گازهای دارای ترموكوپل استفاده نمایید.

دیدگاه هاگزارشات تصویری

کارتون