مرمت مدارس آسیب دیده از زلزله در آذربایجان شرقی

شناسهٔ خبر: 45566 -
اخبار میانه
مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس آذربایجان‌شرقی از آغاز مرمت مدارس آسیب دیده از زلزله خبر داد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز آذربایجان شرقی پیام صدقی گفت: زلزله در شهرستان میانه 26 میلیارد ریال به مدارس خسارت وارد کرده است و مرمت برخی از این مدارس آغاز شده است.
وی افزود: در زلزله آبان مدارس نوساز میانه هیچگونه آسیبی ندیدند و دیوار تعدادی از مدارس قدیمی ترک برداشت و فرو ریخت.
صدقی ادامه داد: امسال 900 کلاس در استان ایمن سازی شده اند و 100 کلاس هم در مرحله عقد قرارداد و آغاز عملیات اجرایی است.
وی اعتبار مورد نیاز برای ایمن سازی اجزای غیرسازه همه مدارس استان را حدود 100 میلیارد تومان اعلام کرد.
مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان در خصوص اقدامات ایمن سازی مدارس در زمان زلزله گفت: مواردی از قبیل بازشوکردن نرده‌های ثابت مدارس، مهار کمدها و قفسه‌ها، تعویض درب شیشه‌ای کمدها، ایجاد حفاظ برای قفسه‌ها، مناسب سازی محل همچون محل کامپیوترها، اصلاح پاگیری‌های ورودی درب و حفاظت از وسایل قابل ریزش از اقدامات ایمن سازی مدارس است.
وی گفت: حذف بخاری های نفتی در مدارس با قابلیت استانداردسازی و جایگزینی آن با سیستم های استاندارد مانند سامانه گرمایشی مرکزی ، پکیج ، بخاری هوی گازی هوشمند انجام شده است.
صدقی با اشاره به این‌ که 89 درصد مدارس استان، دارای سیستم استاندارد گرمایشی هستند گفت: تا پایان سال 99 ، همه مدارس استان دارای سیستم گرمایشی استاندارد خواهند بود.
وی اضافه کرد: حدود 24 هزار کلاس درس در استان وجود دارد و آموزش و پرورش حدود پنج هزار و 900 ساختمان در اختیار دارد که شامل ساختمان‌های آموزشی و غیرآموزشی است.
پیام صدقی افزود: با تسریع در بازسازی مدارس در سال‌های گذشته، 44 درصد از ساختمان‌ها دارای استحکام کامل شده و 30 درصد ساختمان‌ها نیاز به مقاوم سازی و حدود 26 درصد نیز به بازسازی نیاز دارند.
مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان گفت: سعی می کنیم هیترهای برقی را جایگزین بخاری‌های نفتی مدارس کنیم و تا پایان امسال 5 هزار کلاس درسی که بیشتر شامل مدارس کانکسی بوده و از بخاری‌های نفتی استفاده می‌کنند، هیتر برقی نصب می شود.
زلزله 18 آبان با کانون ترک میانه موجب خسارت 10 تا 100 درصدی به بیش از 5 هزار واحد مسکونی شد و در زمان حاضر بیش از 12 هزار نفر در چادرها یا اتاقک ها اسکان داده شده اند.

دیدگاه هاگزارشات تصویری

کارتون