نیروگاه بادی آقکند کاملا ایرانی و ساخت داخل است

شناسهٔ خبر: 45552 -
اخبار میانه
وزیر نیرو نیروگاه‌های بادی را مناسب‌ترین نوع نیروگاه‌های تجدیدپذیر دانست و گفت: در حال حاضر حدود 39 درصد نیروگاه‌های تجدیدپذیر کشور به نیروگاه‌های بادی اختصاص دارد.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "رضا اردکانیان" عصر امروز چهارشنبه در حاشیه افتتاح نیروگاه 50 مگاواتی بادی آقکند در شهرستان میانه به خبرنگاران گفت: این نیروگاه با 960 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری بخش غیردولتی، مردم شهرستان میانه را بهره‌مند خواهد کرد و نقش مهمی در تامین برق پایدار در منطقه به‌ویژه جنوب شرقی استان آذربایجان شرقی دارد.

وی نیروگاه‌های بادی را از مناسب‌ترین نیروگاه‌های تجدیدپذیر دانست و افزود: برای احداث نیروگاه‌های بادی در کشور 30 هزار مگاوات ظرفیت مطالعه شده داریم و در حال حاضر حدود 39 درصد نیروگاه های تجدیدپذیر به نیروگاه‌های بادی اختصاص دارد.

اردکانیان با اشاره به اهمیت نیروگاه‌های تجدیدپذیر و بادی در دولت تدبیر و امید گفت: ظرفیت نصب شده نیروگاه‌های تجدیدپذیر در دولت تدبیر و امید حدود هفت برابر مجموع ظرفیت نصب شده تا قبل از این دولت است.

وزیر نیرو با بیان اینکه طراحی نیروگاه آقکند به‌عنوان بزرگترین نیروگاه بادی کشور کاملا ایرانی و ساخت داخل بوده که به مدد متخصصان ایرانی به ثمر رسیده است، ادامه داد: نیروگاه بادی 50 مگاواتی آقکند نقش مهمی در کاهش آلاینده‌های زیست محیطی دارد، همچنین در  مصرف آب و سوخت صرفه‌جویی داشته و سالانه 175 هزار مگاوات ساعت انرژی تولید می‌کند.

وی در ادامه، با تاکید بر توجه جدی وزارت نیرو به موضوع مهار سیلاب‌ها افزود: ممکن است به لحاظ شرایط اقلیمی وارد دورانی شده باشیم که از بارش‌های نرمال فاصله بگیریم و با سال‌های "بسیار خشک" و "بسیار تر" مواجه شویم؛ که در این شرایط کنترل سیلاب از اهمیت بالاتری برخوردار خواهد بود.

وزیر نیرو با اشاره به اینکه حدود 1500 کیلومتر رودخانه دارای اولویت در کشور شناسایی و طرح‌های مطالعاتی برای مهندسی رودخانه و لایروبی‌ها آماده شده است، گفت: لایروبی 1100 کیلومتر رودخانه تا پایان امسال اولویت وزارت نیروست که اعتبار مناسبی نیز برای آن درنظر گرفته شده است.

اردکانیان خاطرنشان کرد: حدود 50 درصد مخازن سدها برای دریافت سیلاب‌های احتمالی خالی نگه‌داشته شده است.

وی برنامه وزارت نیرو را جذب مشارکت بیشتر مصرف کنندگان عنوان کرد و افزود: هر اندازه همکاری مصرف‌کنندگان بخش‌های خانگی، صنعتی یا کشاورزی بیشتر باشد، مدیریت بار به نحو مناسب‌تری صورت خواهد گرفت.

وزیر نیرو یادآور شد: تابستان امسال به مدد همکاری و هماهنگی انجام شده، بالاترین میزان صرفه‌جویی در مصرف برق را شاهد بودیم که در نتیجه 1800 مگاوات اوج بار را کاهش دادیم و بر همین اساس نه تنها خاموشی نداشتیم، بلکه توانستیم بالاترین میزان انرژی را به کشورهای همسایه صادر کنیم.

اردکانیان تصریح کرد: در تلاش هستیم تا در نیمه دوم سال 98 در قالب پویش #هرهفته_الف_ب_ایران، علاوه بر اعلام به هم‌وطنان خودمان، به کسانی که بیرون از مرزهای کشور تحولات داخلی را دنبال می‌کنند نیز نشان دهیم در شرایطی که شدیدترین تحریم‌ها بر مردم کشور تحمیل شده، چرخ‌های توسعه و فعالیت‌های عمرانی کشور در حال گردش است و آب و برق به‌عنوان اصلی‌ترین زیرساخت‌های توسعه، مسیر رو به جلویی را دنبال می‌کند.

دیدگاه ها