نماینده میانه ۷ روز پس از زلزله:

تاکنون به برخی روستا‌های زلزله‌زده سرکشی نشده است!

شناسهٔ خبر: 45495 -
اخبار میانه
نماینده مردم میانه در مجلس اعلام کرد: کانکس‌های موجود برای اسکان موقت زلزله‌زدگان جوابگوی نیاز‌ها نیست و بسیاری از مردم هنوز در چادر به سر می‌برند و حتی تاکنون به برخی از روستا‌ها سرکشی نشده است.

یعقوب شیویاری در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری میزان، با اشاره به آخرین وضعیت رسیدگی به زلزله زدگان آذربایجان شرقی گفت: در حال حاضر آرامش نسبی در بین زلزله زدگان آذربایجان شرقی و شهرستان میانه حاکم است.

وی افزود: هنوز آواربرداری در برخی مناطق زلزله زده آغاز نشده است و مردم در این رابطه ناراضی هستند.

نماینده مردم میانه در مجلس با بیان اینکه بسیاری از مسئولین از ابتدای این حادثه پای کار بوده‌اند، اظهار داشت: فقط  ۵ نفر از هم‌وطنان عزیزمان در این زلزله فوت کردند و تقریباً ۹۰ درصد آسیب دیدگان این زلزله از بیمارستان ترخیص شده اند.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر برخی تیم‌های پزشکی در منطقه مستقر هستند، افزود: این تیم‌ها در صورت نیاز به مداوای مصدومین می‌پردازند و به روستا‌های بالای ۱۰۰۰ نفر جمعیت خدمات رسانی می‌کنند و برخی از این تیم‌ها هم به صورت سیار به امداد رسانی می‌پردازند.

شیویاری بیان داشت: عمده‌ترین مشکل مردم زلزله زده در حال حاضر تسریع در آواربرداری  است. بالاخره باید محل اسکان مجددا آن‌ها به نوعی آماده سازی شود چرا که گفته می‌شود امروز و فردا ما با یک سامانه بارشی مواجه خواهیم شد و مسئولین باید این مسئله را مدنظر قرار دهند.

این نماینده مجلس تاکید کرد: زلزله زدگان بیش از حرف و شعار نیاز به یاری و عمل مسئولین دارند. همچنین ضرورت دارد اسکان موقت زلزله زدگان پیش از هر گونه باراش برف و باران فراهم شود.

شیویاری بیان داشت: مسئولین اگر قرار است اقدامی انجام دهند باید این اقدامات پیش از آغاز بارش‌ها و سوز و سرما در منطقه باشد چرا که این وضعیت می‌تواند آسیب‌های زیادی به زلزله زدگان وارد کند. خواسته به حق و منطقی زلزله زدگان این است که در مورد اسکان موقت  چاره جویی شود.

نماینده مردم میانه در مجلس اظهارداشت: کانکس‌های موجود برای اسکان موقت زلزله‌زدگان جوابگوی نیاز‌ها نیست و بسیاری از مردم هنوز در چادر به سر می‌برند و حتی تاکنون به برخی از روستا‌ها سرکشی نشده است. از استاندار و مسئولین کشور درخواست می‌کنیم سریعا از طریق استان‌های همجوار امکاناتی به منطقه گسیل کنند چرا که در برخی روستا‌ها هنوز آواربرداری حتی شروع نشده است.

وی با بیان اینکه زلزله زدگان به نیرو‌های کمکی نیاز دارند، بیان داشت: اگر این موارد مهیا شود قطعا مردم ما آنقدر صبور و با فرهنگ هستند که این وضعیت را درک کنند اما اینکه برخی مسئولین بخواهند با عدم مدیریت نامناسب مشکلات را زیاد کنند واقعا این مسئله نابخشودنی است.

شیویاری تاکید کرد: با این حال بسیاری از دام‌های مردم  روستاهای زلزله‌زده هنوز در بیرون از منازل نگهداری می‌شوند و باید برای نگهداری این دام‌ها هم چاره جویی کرد.

این نماینده مجلس گفت: اگر مسئولین در زمینه نیاز‌های زلزله زدگان نجبند و اگر تلاش نکنند و به شعار اکتفا کنند بنده از ابزار‌های قانونی در جهت حمایت از مردم استفاده خواهم کرد.

وی با بیان اینکه مردم این بلای طبیعی را به جان خریده‌اند و صبوری پیشه کرده‌اند، گفت: در هر صورت نواقصی که از سوی برخی دولتمردان صورت می‌گیرد تا حدی قابل قبول است اما بیش از این قابل پذیرش نیست و ما با این مسئله سرسختانه برخورد می‌کنیم.

به گزارش میزان، روز جمعه ۱۷ آبان زمین‌لرزه‌ای به بزرگی ۵.۹ ریشتر، مناطقی از استان آذربایجان شرقی را لرزاند. این زلزله در استان‌های آذربایجان غربی، اردبیل، زنجان، گیلان و مازندران احساس شد.

محمدرضا پورمحمدی استاندار آذربایجان شرقی، روز شنبه ۱۸ آبان، به خبرنگار سیاسی خبرگزاری میزان، گفت: ۱۳۵ تا ۱۴۰ روستا بر اثر زلزله اخیر تحت تاثیر قرار گرفتند و هم اکنون ۷۲ هزار و ۵۰۰ واحد مسکونی بین پنج تا صددرصد تخریب و احشام زیادی در روستا‌ها تلف شده‌اند.

امیر سرتیپ شاهین تقی‌خانی سخنگوی ارتش نیز روز شنبه ۱۸ آبان، به خبرنگار سیاسی میزان، گفت: به‌محض وقوع زلزله یگان‌های مستقر در شمال‌غرب کشور و نیرو‌های پیشرو به مناطق زلزله‌زده اعزام و در مناطق حوالی نقاط‌کانونی زلزله مستقر شدند.


سردار رمضان شریف سخنگوی سپاه هم از دستور ویژه سرلشکر سلامی به فرماندهان نیروی زمینی و قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) و معاون آماد و پشتیبانی سپاه برای امدادرسانی به زلزله‌زدگان آذربایجان شرقی خبر داد.

دیدگاه هاگزارشات تصویری

کارتون