سرماخوردگی بیشترین علت مراجعه زلزله‌زده‌ها به مراکز درمانی است

شناسهٔ خبر: 45445 -
اخبار میانه
نماینده ستاد بحران در مدیریت درمان تامین اجتماعی آذربایجان‌شرقی بیشترین علت مراجعه اهالی روستاهای زلزله‌زده میانه به پزشک را سرماخوردگی، پیچ خوردگی پا، فشار خون و تروما و مسائل روحی و روانی اعلام کرد.

دکتر مجتبی ولی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: تاکنون تنها یک نفر به خاطر گرفتن عکس به مراکز پزشکی در میانه اعزام شده و یک نفر به علت بریدگی با شیشه بخیه زده شده است.

وی اظهار کرد: بیش از ۱۵۰ زلزله زده در پلی کلینیک پزشکی ثابت و سیار در روستاهای زلزله زده تحت درمان قرار گرفتند که از این تعداد ۲۰ مورد مشاوره روان شناسی به صورت چهره به چهره انجام شد.

دکتر ولی گفت: این اقدامات درمانی به زلزله زدگان چهار روستای ورنکش، ورزقان، هلمسی و ترک که بیشترین خسارت را متحمل شده اند ارایه شده است.  

وی افزود: ۲ تیم سیار و یک تیم مستقر اقدامات پزشکی و درمانی را در این چهار روستا ارایه می کنند.  

دکتر ولی با اعلام اینکه مشاوره روان شناسی،  پزشک عمومی، دکترای داروسازی، ۲ پرستار، کارشناس آزمایشگاه، راننده آمبولانس، مشاور روان شناس بالینی تخصص های همکاران مستقر در منطقه هستند، ادامه داد: داروخانه سیار مستقر در روستای ورنکش داروی رایگان با دستور پزشک ارایه می دهد.  

وی افزود: پس از وقوع زلزله با ۱۴ نفر گروه پزشکی اعزامی از میانه و تبریز در این روستای زلزله زده مستقر شدیم.  

وی با اشاره به اینکه یک دستگاه آمبولانس در منطقه استقرار یافته است، افزود: خون گیری، بخیه زنی، سرم تراپی، گچ گیری، نوار قلبی، رفتاردرمانی و آزمایش قند خون از خدمات گروه پزشکی مستقر در روستا است و در صورت نیاز امکان اعزام فوری بیمار به مراکز مجهز پزشکی وجود دارد.  

وی همچنین با بیان اینکه حداقل برای یک هفته تا ۱۰ روز آینده برای ادامه استقرار برنامه ریزی شده است، ادامه داد: البته در صورت نیاز بیش از یک هفته در روستای ورنکش خدمات پزشکی گروه را ادامه خواهیم داد.  

زلزله‌ای به بزرگی ۵.۹ دهم در مقیاس امواج درونی زمین (ریشتر) ساعت ۲ و ۱۷ دقیقه و ۳ ثانیه بامداد جمعه ۱۷ آبان حوالی شهر ترک از توابع شهرستان میانه در آذربایجان شرقی را لرزاند که تاکنون حدود ۱۶۰ پس لرزه داشته است.

این زلزله ۵ فوتی و ۵۲۹ مصدوم داشت.

دیدگاه ها


گزارشات تصویری

کارتون