گفت‌وگو با فردین فرمند

نماینده میانه چرا به میان زلزله‌زدگان نرفت؟ مسئولانی که سلفی گرفتند و رفتند

شناسهٔ خبر: 45435 -
اخبار میانه
نماینده مردم میانه در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در منطقه زلزله زده حاضر نشده و در آن شرایط عکس سلفی نگرفته‌ام، گفت: روز جمعه گزارشی از حضور مسئولان در منطقه زلزله‌زده به دست من رسید پیرو این گزارش عنوان شده بود که مسئولان آمدند و سلفی خود را گرفتند و رفتند.

فردین فرمند در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری میزان، با اشاره به شرایط زلزله‌زدگان شهرستان میانه گفت: زلزله در شهرستان میانه قابل پیش‌بینی بود؛ این شهرستان اصولا منطقه زلزله‌خیزی است.

 

سه گسل فعال

وی با اشاره به گسل میانه، تبریز، هشترود تصریح کرد: هر ۳ گسل نگران‌کننده بودند و ما همواره این نگرانی را داشتیم که اگر این ۳ گسل با هم فعال شوند چه اتفاق عظیمی رخ خواهد افتاد.این نماینده مجلس بیان داشت: با این حال همواره احتمال زلزله در محل این سه گسل وجود دارد لذا این خود نشان می‌دهد که ما باید آماده هر نوع عملیاتی پس از فعال شدن این گسل‌ها باشیم.

 

انبار خالی هلال احمر

نماینده مردم میانه در مجلس تاکید کرد: بنده چند سال پیش که نماینده مردم میانه شدم اولین گزارشی را که از دستگاه‌ها اخذ کردم گزارش از سازمان هلال احمر بود؛ پیرو این گزارش می‌خواستم بدانم وضعیت انبار‌های ما در چه شرایطی است. جالب است که بنده چند روز اخیر به هلال احمر شهرستان مراجعه کردم و از مسئولین مجددا سوال کردم که متاسفانه متوجه شدم هلال احمر به هیچ عنوان آماده حوادث نیست و انبارش خالی است.این نماینده مجلس با بیان اینکه در چند سال اخیر تلاش کردیم تا درآمد پایداری برای هلال‌احمر خارج از بودجه نفت مهیا کنیم، تاکید کرد: ما باید آمادگی لازم را برای رویارویی با حوادث داشته باشیم.

 

عکس سلفی با زلزله

وی تصریح کرد: در منطقه زلزله زده حاضر نشده و در آن شرایط عکس سلفی نگرفته‌ام؛ در حال حاضر برخی می‌آیند در منطقه و عکس سلفی می‌گیرند و می‌روند که امیدواریم کمک‌هایشان هم بعد از رفتن‌شان از منطقه به منطقه جاری شود.وی تاکید کرد: بنده به منطقه زلزله‌زده نرفتم اما همکاران خود را به منطقه اعزام کردم تا گزارش حادثه را به من بدهند، البته می‌دانم یک سری مردم از من دلخور هستند اما ما افرادی را به منطقه فرستادیم تا گزارش حادثه را برای ما جمع‌آوری کنند.

 

این نماینده مجلس بیان داشت: الحمدالله در این حادثه صدمات جانی کمی داشتیم، با این حال در روستا‌هایی که احتمال داده می‌شد آنجا خطرات زیادی به وقوع بپیوندد هیچ اتفاقی نیفتاد چرا که در شب زلزله مردم به جشن عروسی رفته بودند. با این حال در آن منطقه یک خانه سالم هم باقی نمانده است که این موضوع در برخی اخبار دیده نشد، البته خطوط تلفن آنجا هم ایرادات فراوانی دارد.

 

هر خانواده حداقل نیاز به دو چادر دارد

فرمند با بیان اینکه هوای سرد مناطق زلزله‌زده مشکلاتی را ایجاد کرده است تاکید کرد: باید برای این مناطق چادر خواب تهیه شود - حداقل برای هر خانواده باید دو چادر تهیه شود- با این حال بنده دیدم که استاندار مصاحبه کرده و گفته اقدامات در حد متعارف انجام شد، این چه معنی می‌دهد؟ آقای استاندار شما نتوانستید برای مردم در جمعه شب یک چادر تهیه کنید!

وی تاکید کرد: مسئولین باید جرثقیل‌های کوچکی به مردم بدهند تا مردم آواربرداری منازل خود را آغاز کرده و رخت خواب‌های خود را از زیر خاک بیرون بکشند.این نماینده مجلس با بیان اینکه در حال حاضر فصل بارندگی است تاکید کرد: مردم باید چادر در اختیار داشته باشند که بتوانند رختخواب خود را در آن جای دهند و در آن استراحت کنند البته به دلیل هوای سرد چادر هم جواب نخواهد داد و باید کانکس به منطقه ارسال شود.

 

سلفی مسئولان

وی بیان داشت: با این حال روز جمعه گزارشی از حضور مسئولان در منطقه زلزله‌زده به دست من رسید پیرو این گزارش عنوان شده بود که  مسئولان آمدند و سلفی خود را گرفتند و رفتند.وی با اشاره به مشکلات خطوط ارتباطی و تلفن همراه زلزله زدگان در برخی از نقاط شهرستان، تاکید کرد: ما این مشکلات را به گوش وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات رساندیم چرا که این مسئله معضلی ایجاد کرده و مردم نمی‌توانند از اوضاع و شرایط خود به همدیگر اطلاع دهند. در حال حاضر بسیاری از خطوط مشکل دارد. درست است که آمادگی برای وقوع حادثه کم است، اما ما که طی این سال‌ها می‌توانستیم برای بهبودی خطوط ارتباطی اقدام کنیم چرا این فعالیت‌ها انجام نشد؟

فرمند با انتقاد از عدم انتخاب بخشدار ترکمنچای از سوی استاندار میانه گفت: آقای استاندار باید جوابگوی این مسئله باشد که چرا ترکمنچای بخشدار ندارد آقایان می‌کوشن باند خود را تشکیل دهند که با همین رویکرد یک نفر را به عنوان فرماندار انتخاب کردند و حالا موضوعات دو چندان شده است.

دیدگاه هاگزارشات تصویری

کارتون