آبگیری سد شهریار از سال آینده

شناسهٔ خبر: 45044 -
اخبار میانه
معاون رییس جمهوری و رییس سازمان برنامه و بودجه، دستور آبگیری سدهای شهید مدنی تبریز و شهریار شهرستان میانه را برای سال آینده صادر کرد.

به گزارش قافلان به نقل از ایرنا، محمد باقر نوبخت امروز پنجشنبه در حاشیه بازدید از سد شهید مدنی تبریز اظهار کرد: چون این طرح از جمله تعهدات دولت محسوب می شود، هزینه های باقیمانده برای بهره برداری و آبگیری آن پرداخت خواهد شد.

 وی ادامه داد: عملیات ساخت سد شهید مدنی تبریز تقریبا به پایان رسیده و ما برای آبگیری آن باید خرید اراضی و راه های دسترسی آن را به سرانجام برسانیم.

 وی اضافه کرد: این طرح به لحاظ گردشگری و تامین آب شهر تبریز بسیار مهم است؛ بر این اساس با تأمین منابعی که دولت و سازمان برنامه و بودجه آن را تامین می کنند، این سد به بهره برداری می رسد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه تاکید کرد: به جای آغاز سلسله طرح‌های جدید باید طرح‌هایی را که با سرمایه‌گذاری بالایی انجام شده و هنوز به پایان نرسیده، با صرف هزینه های پایین تری به اتمام برسانیم.

 وی ادامه داد: سد شهریار (استور) شهرستان میانه هم شرایط مشابه سد شهید مدنی را دارد و اگر ما با یک هزار میلیارد تومانی که برای ساخت این سد سرمایه گذاری شده است، آن را  به بهره برداری نرسانیم، موجب از بین رفتن و اتلاف منابع خواهد شد.

 وی اظهار کرد: بر این اساس هفته آینده تفاهم نامه رسمی بین سازمان برنامه و بودجه و مسئولین استان آذربایجان شرقی در خصوص اتمام طرح های نیمه تمام به امضا می رسد.

مدیرعامل آب منطقه آذربایجان شرقی نیز در این بازدید گفت: ۱۶۶ میلیارد تومان نیاز برای بهره برداری از سد شهید مدنی نیاز می باشد؛ البته اگر بخواهیم سد به صورت کامل آبگیری شود  ۲۴۶ میلیارد تومان نیاز است. 

یوسف غفارزاده افزود:  شهید مدنی سد خاکی با هسته رسی با ارتفاع ۹۳ متر و طول تاج ۲۷۷ متر و حجم ذخیره آب ۳۶۱ میلیون مترمکعب و طول دریاچه ۲۸ کیلومتر می‌باشد.

 وی ادامه داد: ساختمان این طرح از سال ۱۳۷۴ آغاز شده و سال ۹۱ به پایان رسیده، اما چون این سد آبگیری نشده مخزن سد همچنین سایر موارد دچار خسارت هایی شده است.

 وی افزود: تاکنون برای ساخت سد شهریار شهرستان میانه نیز ۱۳۰۰ میلیارد تومان هزینه شده است.

 مدیرعامل آب منطقه ای آذربایجان شرقی اظهار کرد: رسوب زدایی از سد سفیدرود و تامین آب کشاورزی شهرستان میانه و تولید ۱۶۸ گیگابایت برق از جمله اهداف ساخت سد شهریار می باشد.

 وی اضافه کرد: ظرفیت سد شهریار ۳ برابر مخزن سد شهید مدنی است و ۹۹.۸ پیشرفت فیزیکی دارد.

محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه برای بررسی طرح های نیمه تمام آذربایجان شرقی در راستای سفر رییس جمهوری به استان به این خطه سفر کرده است.

دیدگاه هاگزارشات تصویری

کارتون