داستان یک شهر در روزهای تلخ کرونایی

شناسهٔ خبر: 47438 -
یادداشت
اینکه ستاد مدیریت بحران کی وارد عمل می­‌شود و اصلا وضعیت کنونی را بحرانی قلمداد می­‌کند یا نه، جای بحث فراوان دارد، اما نباید فراموش کرد که مدیریت بحران به­ جز در اختیار قرار دادن ساختمان خود وظایف دیگری هم بر دوش دارد از جمله اینکه باید خیلی زودتر وارد عمل می­‌شد.

در این 4 ماهی که کشور به صورت گسترده با ویروس کرونا درگیر است چندین شهر با کمترین تلفات گزارش شدند و بسیاری با تدابیر مسئولان شهری از وضعیت قرمز خارج شده و به تدریج زندگی را به حالت عادی برگرداندند اما میانه به لطف مدیران شهری از اوایل سال جدید شمسی پای ثابت شهرهای در وضعیت قرمز قرار دارد. اتفاقی که اگر در بین شهرهای کشور بی‌­­نظیر نباشد قطعا کم نظیر است؛ این موفقیت هم به دست نمی‌­آمد مگر با مدیریت فوق­‌­العاده ستاد کرونای شهرستان.

در همیشه‌­یِ تاریخ، میانه را با نام‌­­آوران و قهرمانان و فرهیختگانش می‌­شناختند اما اکنون به لطف دوستان، میانه با وضعیت قرمزش شهره شده است که جای بسی تشکر را دارد. روزهایی که زندگی برای تمام شهروندان سخت شده و همه در شرایط بدی هستیم، آقایان مسئول با حرکات اشتباه مهره­ های شطرنج، شهروندان را تا مرز مات شدن پیش برده‌­­اند.

وضعیت این روزهای میانه با توجه به تاثیرگذاری اقدامات ستاد کرونا در کنترل ویروس از واپسین روزهای سال قبل قابل پیش‌­­بینی بود، آنجایی که ممنوعیت ورود مسافر به میانه با قطار را تصویب کردند اما در عمل مسافران تمام و کمال وارد شهر شدند، در پلیس راه میانه به زنجان طرح ممنوعیت ورود و خروج به میانه را اعمال کردند اما تمام مسافران از جاده فولاد وارد شهر شده و یا از شهر خارج گردیدند.

اینکه ستاد مدیریت بحران کی وارد عمل می­‌شود و اصلا وضعیت کنونی را بحرانی قلمداد می­‌کند یا نه، جای بحث فراوان دارد، اما نباید فراموش کرد که مدیریت بحران به­ جز در اختیار قرار دادن ساختمان خود وظایف دیگری هم بر دوش دارد از جمله اینکه باید خیلی زودتر وارد عمل می­‌شد.

شبکه بهداشت و درمان میانه هم در وضعیت پیش آمده بی­‌­تقصیر نیست، آخرین باری که آمار رسمی مبتلایان و فوتی­‌­ها را اعلام کرد را کمتر کسی به یاد می‌­آورد، با پنهان­کاری شاید بتوان مردم را سرکار گذاشت ولی کرونا را قطعا نه. نهادی که می‌­توانست با قدرت بیشتر و تاثیرگذاری عمیق میانه را از وضعیت قرمز خارج کند؛ اما با اعلام نکردن آمار مبتلایان و فوتی­‌­ها، آگاهی بخشی بسیار کم به آحاد جامعه، تحت فشار قرار ندادن ستاد کرونا برای اعمال محدودیت­ ها و نداشتن راهکار مناسب برای مقابله با این ویروس خطرناک علاوه بر به خطر انداختن جان همشهریان، کادر زحمتکش درمان را نیز با مشکلات عدیده­ای مواجه کرد.

اهمال کاری­‌­ها و عدم واکنش سریع مسئولان شهری بستر رشد سریع ویروس در شهر را فراهم کرد تا پیر و جوان کماکان روزهای پر استرس خود را به­‌­سان چند ماه اخیر ادامه دهند؛ روزهایی که چند وقت قبل از آن درگیر تقاطع میدان نماز بودیم غافل از اینکه مشکل اساسی فراتر از چراغ و میدان و تقاطع است.

با ادامه روند فعلی باید خود را برای روزهای سخت و دشوارتر آماده کنیم، چون نه عزمی برای مهار کرونا وجود دارد و نه برنامه­‌­ای برای به آرامش رسیدن شهروندان؛ مگر اینکه در روند جاری بازنگری صورت پذیرد.

دیدگاه هاگزارشات تصویری

کارتون