گفتگوی قافلان با مدیر آموزشگاه موسیقی سارنگ میانه

موسیقی علم بی پایان است

شناسهٔ خبر: 45866 -
اخبار میانه
موسیقی علمی ناتمام است و انتها ندارد. معتقد است که لذت آموزش به هنرجویان از همه چیز با ارزش تر است ولی باعث نمی شود از آرزوهایت دست بکشی. آروزیش ارتقاء سطح علمی و توانمندیهای خود و هنرجویان سارنگی است تا در سطح کشور حرفشان را با زبان سازشان  بگویند.

گفتگوی قافلان با مدیر آموزشگاه موسیقی سارنگ میانه؛ 

میانه از جمله شهرهای است که هنرمندان بسیاری را در عرصه های مختلف هنری بخصوص موسیقی در خود پرورده و مردم این سرزمین با صدای نای و نی خو گرفته اند. در این راستا هستند کسانی که خون دل می خورند و موسیقی را نفس می کشند تا صدای دلنوازش دل ها را نوازش دهد. به بهانه برگزاری سومین کنسرت کارگاهی آموزشگاهش، پای صحبت یکی از این افراد نشستم و گفتگوی کوتاهی با هم داشتم.

آموزشگاه سارنگ را برای ترویج موسیقی در میانه تاسیس کرده است. امسال یکصد و بیست هنرجوی آموزشگاهش در کنسرت سوم سارنگ با سازهای مختلف روی صحنه می روند و هنرنمایی می کنند. فرهاد حیدری  مدرس آواز، مدیر و موسس آموزشگاه آزاد موسیقی سارنگ میانه است.

معتقد است؛ کنسرت های کارگاهی بر خلاف کنسرت های حرفه­ای، موسیقی را به درون خانه­ علاقه مندان می برد. مخاطب این کنسرتها خانواده بزرگ هنرجویان هستند و این فرصت مغتنمی است تا موسیقی جایگاه خود را در بین خانواده ها پیدا کند و این هدف اصلی برگزاری این گونه برنامه هاست.

می گوید موسیقی علمی ناتمام است و انتها ندارد. معتقد است که لذت آموزش به هنرجویان از همه چیز با ارزش تر است ولی باعث نمی شود از آرزوهایت دست بکشی. آروزیش ارتقاء سطح علمی و توانمندیهای خود و هنرجویان سارنگی است تا در سطح کشور حرفشان را با زبان سازشان  بگویند.

جناب آقای حیدری در آغاز قدری از خودتان و چگونگی شروع فعالیت های هنری بگوئید.

خانواده من با موسیقی بیگانه نبود، ما 4 برادر هستیم و هر چهار نفر آواز می خوانیم و با آواز بزرگ شده ایم. ردیف های آوازی را مثل اکثر خواننده های میانه به صورت غیر رسمی یاد گرفتم و در یکی از آموزشگاههای موسیقی شهر ادامه دادم. دوره متوسطه آواز را در تبریز و نزد استاد آبرومند طی کردم و لحن و بیان، ردیف و تکنیک های آوازی را در محضر وی آموختم. شوق آموختن و فراگیری منو نزد استاد علی اصغر شاهزیدی از اساتید به نام موسیقی کشور کشاند و در محضر استاد دوره عالی آواز و تلفیق شعر و موسیقی را گذراندم و در جشنواره موسیقی شمش تبریز  گروه سارنگ به سرپرستی بنده مقام سوم را کسب کرد.

چرا اسم سارنگ را به عنوان نام آموزشگاه برگزیدید؟

صیانت از نام و یاد بزرگان موسیقی شهرمان انگیزه اولم بود. بنا بود آموزشگاه به نام استاد بهرام سارنگ. هنرمند بنام شهرمان باشد که متاسفانه به نام شخص مجوز صادر نمی شد و اسم سارنگ را خلاصه کردیم و به نام پرنده آواز خوان انتخاب کردیم.

هنگام انتخاب اساتید چه معیارهایی برای شما مهم تر است؟ داشتن ادبیات هنرمندی، هنرمندان را توانمندتر می سازد. انتخاب من در وهله اول اساتیدی هستند که منش هنرمندانه ای دارند. چرا که موسیقی بدون اخلاق و رفتار هنرمندانه ماندگار نیست و زود فراموش می شود.

توانمندی های فردی اساتید قطعاً ملاک انتخاب است و امروز اساتید برجسته شهرمان سازهای مورد نظر را آموزش می دهند و بر اساس همان ملاکهای مورد نظرمن است که امروز استاد بابک خادمی مدرس سازهای کوبه ای از تبریز، استاد نیما رضایی برای تار و سه تار از تبریز و استاد امیرخدابنده آهنگساز و نوازنده سنتور از زنجان در کنار اساتید به نام شهرمان همچون استاد مجید چرمی برای آموزش ویلن و استاد علیرضا داراب برای آموزش گیتار و استاد میلاد خدابنده آموزش پیانو، استاد علیرضا محمدی آموزش کمانچه، استاد وحید مهدیخانی آموزش باغلاما و استاد عارف قاسمی در ساز قوپوز، مسئولیت آموزش هنرجویان را بر عهده دارند.

برگزاری سومین کنسرت کارگاهی توسط یک آموزشگاه به چه معناست؟ 

آموزش موسیقی در آموزشگاه مثل مدرسه رفتن هست. اول باید ابتدایی رو رد کنید و برید بالا. انتهای هر سال هم باید امتحان بدهی و کارنامه بگیرید. برگزاری کنسرت کارگاهی یعنی یک سالتو تموم کردی و باید آنچه را که آموخته ای اجرا کنی. از منظر دیگر هم میشه گفت برگزاری اجراهای کارگاهی توانمندی آموزشگاه را نشان می دهد که فعالیت هایش چقدر روی برنامه است.

از برنامه های آتی خود بگوئید. 

برگزاری منظم ورک شاپ های مختلف از جمله برنامه های آموزشگاه است که برای توانمندسازی هنرجویان مد نظر من است. چون تجربه های گذشته در برگزاری این کارگاهها نشان داده که تاثیر بسزایی در رشد سواد موسیقیایی هنرجویان دارد. سال گذشته سه ورک شاپ را با حضور اساتید به نام کشوری برگزار کردیم. ورک شاپ آواز که توسط استاد شهرام آبرومند در دو دوره برگزار شد. سومین کارگاه،مربوط به  سنتور بود که استاد بزرگوارم حسین پرنیا، خالق آهنگ گل پونه ها به خوانندگی استاد مرحوم ایرج بسطامی تدریس آن را به عهده داشتند که مورد توجه علاقه مندان به موسیقی قرار گرفت.

یکی دیگر از برنامه های بنده تنظیم و آماده سازی آلبوم اورجینال سنتی هست که در تهران و زیر نظر و به آهنگسازی استاد حسین پرنیا در استودیوی تخصصی ایشان (پژواک تهران) در حال ضبط هستیم که در نوع خود در شهرستان میانه اتفاقی جدید است که انشالله به زودی آلبوم آن آماده انتشار خواهد شد.

و سخن آخر؟

در نهایت ضمن تقدیر و تشکر از مسئولین فرهنگی شهرمان، از تک تک اساتید آموزشگاه تشکر می کنم و یک تشکر ویژه دارم از همسرعزیزم که همپای من تا امروز برای آموزش و تثبیت آموزشگاه تلاش کرده و زحمت کشیده و دخترم شیرین که زحمت آموزش ارف سارنگی ها به عهده اوست و به امید روزی هستیم که ساز شیرین در جشنواره های ملی نواخته شود و مراحل بعدی زندگیش به کام باشد.

*************

* اضافه می شود سومین کنسرت کارگاهی هنرجویان سارنگ روز  پنجشنبه 24 بهمن ماه در دو سانس مجزا 

12 ظهر الی 6 (پاپ - کلاسیک) و از ساعت 6/30 بعداز ظهر الی 10 شب (سنتی) در سالن سینما فرهنگ میانه برگزار می شود. 

 

دیدگاه ها