خدمات ادراه راه و شهرداری در فصل زمستان باعث ایجاد مشکلات برای محیط زیست و خودروها می باشد

بجای نمک پاشی باید از محلول یخ زدا استفاده شود

شناسهٔ خبر: 20690 -
اخبار میانه
نمک پاشی برای مقابله با یخبندان نه تنها باعث مشکلات زیست محیطی می شود بلکه باقی مانده آن موجب تخریب تاسیسات شهری همانند آسفالت خیابانها و جاده ها می شود.

یکی از مشکلات مسئولان و مدیران اداره راه و شهرداری ها همه ساله بهنگام بارش برف در فصل زمستان یخبندان جاده ها، خیابان ها و معابر می باشد.

استفاده از مخلوط شن و نمک شاید ساده ترین و البته کم هزینه ترین روش برای رفع مشکل یخبندان و جلوگیری از لغزندگی معابر در فصل سرما باشد، اما این روش  بخاطر خسارت های زیاد به محیط زیست و تاثیر نا مطلوب بر آسفالت جاده ها، خیابان ها و معابر در بسیاری از کشورهای دنیا از رونق افتاده و مسئولان دولتی و شهری با روش های علمی و البته کارآمدتر جاده ها، خیابان ها و معابر یخ زده را در فصل زمستان یخ زدایی می کنند.

روش های که شاید به نظر، هزینه بر بودن آن در کشور و مخصوصا شهرستان میانه ( البته در شهرستان میانه تنظیف خیابان و معابر از یخ در فصل زمستان توسط شهرداری، برای دیدن چشم بصیرت می خواهد) تا بحال مانع اجرایی شدن آن شده است.ولی اگر بطور علمی و دقیق بررسی شود خسارت ناشی از نمک پاشی جاده ها ،خیابان ها و معابر در فصل زمستان بر محیط زیست تحمیل هزینه های دیگر می شود.

نمک پاشی برای خاک، آب، گیاهان، جانوران و حتی مبلمان شهری زیان آور است .گیاهان شهری به علت عدم سازگاری با نمک در درازمدت دچار ضایعه و سوختگی شده و در نهایت به نابودی و خشک شدن گیاه منجر می‌شود. فقط گیاهان بیابانی و شورپسند تحمل نمک بیش از حد را دارند. 

آلودگی حاصل از آب نمک به آب های زیر سطحی هم نفوذ کرده و درنهایت با جریان آب وارد دشت ها و مزارع می شود و فجایع و خسارت های ناشی از آن ماه ها و سال ها بعد پدیدار خواهد شد. علاوه بر این موجودات داخل خاک هم در امان نخواهند بود و تهدید به مرگ می شوند.

شورای اسلامی شهر تهران برای جلوگیری از خسارت های نمک پاشی با تصویب مصوبه در شصت و دومین جلسه رسمی خود نمک پاشی را در معابر شهر تهران توسط شهرداری ها ممنوع کرده و شهرداری ها باید از محلول یخ زدا (منیزیم، کلسیم و استات) آسیبی برای محیط زیست و مشکلات حاصل از نمک پاشی را ندارد استفاده نمایند. فقط در صورت خاص می تواند از ترکیب شن و نمک در جاهای خاص ازآن استفاده نمایند.

شورای اسلامی شهر میانه هم می تواند با تصویب مصوبه در جلسات رسمی خود نمک پاشی در سطح شهر را ممنوع نماید.

مسئولان اداره راه و شهرداری هم با جایگزین نمودن محلول های یخ زدایی بجای نمک پاشی از خسارت های وارده به محیط زیست جلوگیری نمایند.

البته شهردار شهرستان میانه در مورد برف روبی و تنظیف معابر  بهنگام بارش برف در فصل زمستان عملکرد ضعیف مانند عملکرد سایر وظایف قانونی خود دارد.

اعضای شورای اسلامی شهر هم در این مدت خدمت خود مثل همیشه به عملکرد ضعیف شهرداری سکوت نموده است.

دیدگاه ها

گزارشات تصویری

کارتون

آخرین خبرها